Boży – dopust boży
– Dopust Boży- oznacza jakieś złe wydarzenie, któremu nie można zapobiec, wola Boża, wyrok od losu, ciężkie przeżycie, klęska, nieszczęście, czy kara. Przykład: „Każda wizyta u teściów to był dla niej dopust Boży.”
– Bicz Boży- mówi się tak o złych lub tragicznych wydarzeniach, które są uważane jako nadprzyrodzone. Przykład wystąpienia: „Potop był prawdziwym biczem Bożym na ludzkość, która o nim zapomniała.”
– Broń Boże- oznacza coś, czego nie należy robić pod żadnym pozorem. Przykład użycia: „Dziecko drogie, broń Boże jak nie będzie mamusi bawić się zapałkami. ”
– Czuć wolę Bożą- przede wszystkim oznacza to usłyszenie powołania do posługi kapłańskiej, czy zakonnej. Żartobliwie i potocznie jednak związek ten oznacza odczuwanie popędu seksualnego/płciowego. Przykład zastosowania: „Mój brat poczuł wolę Bożą, dlatego po liceum poszedł do seminarium.”, „Lato, plaża, skąpo ubrane młode kobiety. Och, jak ja wtedy czułem wolę Bożą.”
– Iskra Boża- oznacza posiadanie wybitnego talentu, zdolności, predyspozycji. Przykład użycia: „Jak ona pięknie śpiewała. Jakby dostała iskrę Bożą.”
– Nie wiedzieć nic o Bożym świecie- nie być na bieżąco z wiadomościami i informacjami. Przykład wystąpienia: „Naprawdę nie wiesz, że jest coraz większa dziura ozonowa? Chyba nie wiesz nic o Bożym świecie.”
– Palec Boży- oznacza najczęściej sytuację, w której zadziałał w pewien sposób jakiś efekt nadprzyrodzony. Przykład użycia: „To palec Boży, że po trzech dniach odnaleźli żywą dziewczynkę pod gruzami zawalonej kamienicy. Prawdziwy cud.”
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!