Brat – być z czymś za pan brat
Związki frazeologiczne są to wyrazu połączone ze sobą, tworzące powiedzenie, które z czasem staje się bardziej popularne, utarte. Znajomość frazeologizmów jest potrzebna, gdyż wiele ludzi używa ich w życiu codziennym. Związki frazeologiczne można podzielić na znane, mniej znane lub nieznane. Jednym z bardziej znanych frazeologizmów jest „być z czymś za pan brat”, w tym wypadku oznacza to bardzo dobrą znajomość danej rzeczy lub czynność. Podobne, a nawet taki sam związek frazeologiczny brzmi: „być z kimś jak za pan brat”, oznacza to bardzo dobrą znajomość z daną osobą. Drugi ten związek frazeologiczny jest częściej spotykany, ale my dziś zajmiemy się tym pierwszym: „być z czymś za pan brat”. Frazeologizm „być z czymś za pan brat” jest stosowany w różnych okolicznościach przez różne osoby w różnym wieku. Jak już wcześniej wspomniałam oznacza on bardzo dobrą relację, znajomość, danej rzeczy, przedmiotu lub wykonywanej czynności, można to skojarzyć ze słowem „brat” co również można skojarzyć z bardzo dobrą znajomością. Dla przyswojenia sobie danego frazeologizmu przedstawię przykładowe zdanie, które ukażą również zastosowanie związku.
1. Widzę, że jesteś z tym pomieszczeniem jak za pan brat. – zdanie to oznacza bardzo dobrą znajomość danego pomieszczenia.
2. Wiem, że ten komputer jest strasznie stary, ale jestem z nim jak za pan brat i go nie sprzedam, dopóki się nie zepsuje. – zdanie ukazuje silną relację osoby mówiącej do komputera, który nie jest najmłodszy. Osoba twierdzi, że dobrze zna swój sprzęt i nie zamierza go sprzedać, tylko wyrzucić już zepsuty.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!