🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Bratnia – podać bratnią dłoń

Słowo „brat” jest głęboko zakorzenione w polskiej frazeologii. Występuje wiele związków frazeologicznych z tym słowem i jego pochodnymi. W poniższej pracy postaram się omówić kilka z nich.
Pierwszym frazeologizmem, który wyjaśnię jest „podać komuś bratnią dłoń”. Oznacza to po prostu „pomóc komuś”, np.: „Kiedy mąż mnie zostawił i nie miałam gdzie mieszkać, moja mama podała mi bratnią dłoń i przygarnęła do siebie”. Można powiedzieć także podać komuś lub wyciągnąć do kogoś braterską dłoń i będzie to oznaczało dokładnie to samo. Czasem mówi się również podać komuś pomocną dłoń, co również świadczy o pomocy komuś.
Słownik frazeologiczny mówi także o wyrażeniu „bratnia dusza”. Jest to ktoś bardzo bliski, o podobnym podejściu do życia, myśleniu, odczuwaniu do nas samych, np.: „Kamila jest moją bratnią duszą, wszystko robimy razem”. Często też mówi się o tym, że ze swoją bratnią duszą rozumiemy się bez słów, a nawet że mamy „kosmiczne” połączenie, czyli że np. czujemy, kiedy nasza bratnia dusza ma kłopot lub coś złego się u niej dzieje. Podobnym frazeologizmem o tym samym znaczeniu jest np. pokrewna dusza lub przyjazna dusza. Tych trzech wyrażeń możemy używać zamiennie, na zasadzie synonimu.
Kolejnym związkiem frazeologicznym związanym z bratem jest „brat łata”. Oznacza to osobę, która bardzo łatwo nawiązuje przyjaźnie, nie wywołuje konfliktów i ze wszystkimi żyje w zgodzie, np.: „Adam to prawdziwy brat łata – ze wszystkimi dobrze się dogaduje”.
Podsumowując: związki frazeologiczne ze słowem brat mają pozytywne konotacje. Związane jest to z rodzinnymi więzami – brat jest zazwyczaj uważany jako osoba godna zaufania, taka, do której możemy się zwrócić w razie problemów czy porozmawiać o kłopotach. Stąd w mowie potocznej wzięły się właśnie takie wyrażenia jak podać komuś bratnią dłoń, bratnia dusza czy brat łata.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!