Bratnia – podać bratnią dłoń

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Bratnia – podać bratnią dłoń, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Słowo „brat” jest głęboko zakorzenione w polskiej frazeologii. Występuje wiele związków frazeologicznych z tym słowem i jego pochodnymi. W poniższej pracy postaram się omówić kilka z nich.
Pierwszym frazeologizmem, który wyjaśnię jest „podać komuś bratnią dłoń”. Oznacza to po prostu „pomóc komuś”, np.: „Kiedy mąż mnie zostawił i nie miałam gdzie mieszkać, moja mama podała mi bratnią dłoń i przygarnęła do siebie”. Można powiedzieć także podać komuś lub wyciągnąć do kogoś braterską dłoń i będzie to oznaczało dokładnie to samo. Czasem mówi się również podać komuś pomocną dłoń, co również świadczy o pomocy komuś.
Słownik frazeologiczny mówi także o wyrażeniu „bratnia dusza”. Jest to ktoś bardzo bliski, o podobnym podejściu do życia, myśleniu, odczuwaniu do nas samych, np.: „Kamila jest moją bratnią duszą, wszystko robimy razem”. Często też mówi się o tym, że ze swoją bratnią duszą rozumiemy się

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.