Centrum – być w centrum uwagi
Aby dobrze opisać ten związek frazeologiczny, najpierw należy odpowiedzieć na pytanie co właściwie oznacza słowo centrum. Z ogólnodostępnych definicji można dowiedzieć się, że słowo centrum oznacza:
1. Środkową część czegoś.
2. Miejsce, w którym coś się koncentruje.
W życiu codziennym można spotkać się z wieloma wyrażeniami, które zawierają w sobie słowo centrum. Powszechnie znane jest centrum miasta, czyli zazwyczaj miejsce, w którym znajdowały się lub znajdują się do tej pory najważniejsze budynki miasta jak ratusz i główny plac. Zazwyczaj to w chwili obecnej w centrum miasta zlokalizowanych jest najwięcej sklepów, domów mieszkalnych, kawiarni i restauracji ponieważ to w tym miejscu jest dosyć duże zagęszczenie osób, więc można powiedzieć, że centrum miasta jest miejscem, gdzie „tętni życie”. Również znane jest określenie centrum medyczne, oznaczające miejsce, gdzie pracuje wiele lekarzy z różnymi specjalizacjami i jest łatwiejszy dostęp do szerokiej gamy usług medycznych.
Również centrum może odnosić się do miejsca we wszechświecie, przykładowo w centrum Układu Słonecznego jest gwiazda Słońce. W odniesieniu do środkowej części jakiejś rzeczy można podać przykład, że ptaki wysiadują swoje jaja w centralnej części swojego gniazda.
Analizując powyższe przykłady można stwierdzić, że być w centrum uwagi oznacza, że dana osoba potrzebuje dużo atencji, czyli jej zachowanie w pewnym sensie dąży do zwrócenia na siebie uwagi. Pragnie być widoczna w tłumie i zauważalna. Często takie osoby, które pragną być w centrum uwagi charakteryzują się silną osobowością jak przykładowo celebryci, ale też są to osoby zwykłe, które po prostu manifestują swoje potrzeby odbiegającym od normy zachowaniem.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!