🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Charakter – człowiek z charakterem

Związki frazeologiczne to połączenia wyrazowe, które mają określone znaczenie. Posiadają różny rodowód. Wiele z nich wywodzi się z doświadczeń życia codziennego, obserwacji przyrody. Mogą pochodzić z Biblii, mitologii, bądź literatury. Do związków frazeologicznych zaliczamy także przysłowia.
W niniejszej pracy pochylam się nad frazeologizmem „człowiek z charakterem”. Ze względu na stopień łączliwości, jest to połączenie wyrazowe stałe – żadnego z członów nie można wymienić. Ze względu na budowę, jest to wyrażenie, jego podstawę stanowi rzeczownik „człowiek”.
O kim zatem możemy powiedzieć, iż jest „człowiekiem z charakterem”? Jest to osoba, którą cechuje siła, odwaga, pewność siebie, wierność swoim zasadom i wartościom, oraz umiejętność obrony własnego zdania. Jednostka o wyraźnych cechach charakteru, której na pewno nie możemy określić mianem „bezbarwnej”.
Przykładami, gdzie ów frazeologizm znajduje zastosowanie są stwierdzenia, takie jak:
– Sebastian postanowił dostać się na studia prawnicze. Jego celem było jak najlepsze zdanie matury z języka polskiego i historii. Konsekwentnie trzymał się swoich założeń, nie poddając się mimo przeciwności losu, takich jak pobyt w szpitalu spowodowany wypadkiem samochodowym. Dla mnie Sebastian to prawdziwy człowiek z charakterem.
– Aleksandra podczas klasowej dyskusji dotyczącej praw zwierząt, twardo broniła swoich przekonań dotyczących maltretowania bezbronnych zwierząt. To prawdziwy człowiek z charakterem!
– Mój przyjaciel to prawdziwy człowiek z charakterem. Wczoraj znalazł portfel z pewną pulą pieniędzy i dokumentami. Oddał go do najbliższego komisariatu policji.
Teraz przyjrzyjmy się innym frazeologizmom, które zawierają rzeczownik „charakter”. Przeciwieństwem człowieka, który odznacza się silną osobowością, jest „człowiek bez charakteru”- nijaki, uległy, niemający swojego zdania. Przykładowo:
– Znowu zgodziłeś się zostać po godzinach w pracy, mimo że jesteś przemęczony. Jesteś człowiekiem bez charakteru!
„Czarny charakter”, to osoba fałszywa, odznaczająca się negatywnymi cechami, na przykład:
– Joker to najstraszniejszy czarny charakter, jaki widziałam w filmach.
Bywa, że w naszym życiu pojawiają się nieoczekiwane problemy, trudne sytuacje wymagające ich przezwyciężenia. Możemy powiedzieć wtedy, iż ktoś „przechodzi prawdziwą szkołę charakteru”. Dla przykładu:
– Choroba matki i konieczność opiekowania się nią w tych trudnych chwilach, była dla niej prawdziwą szkołą charakteru.Gdy mówimy, iż ktoś „jest w jakimś charakterze”, oznacza to, że pełni określoną funkcję, są na niego nałożone pewne obowiązki:
– Karolina podczas konferencji występowała w charakterze prelegenta.
Już na zakończenie przyjrzyjmy się ostatniemu frazeologizmowi. O osobie, która jest niezależna, samodzielna, stanowcza i zdecydowana mówimy, iż „ma charakter”. Chociażby:
– Martyna postanowiła wziąć udział w maratonie. Codziennie ciężko trenuje. Ona to ma charakter.
Jestem przekonana, iż po zapoznaniu się z powyższym tekstem, już nigdy nie będziesz miał wątpliwości, co oznacza związek frazeologiczny „człowiek z charakterem”… lub bez!

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!