Charybda – być (znajdować się, znaleźć się) między Scyllą i Charybdą
Charybda – „znaleźć się między Scyllą a Charybdą”.
Związek frazeologiczny „znajdować się między Scyllą a Charybdą” jest zwrotem wywodzącym się z mitologii, a dokładnie z „Odysei” autorstwa Homera.
„Być między Scyllą a Charybdą” oznacza znajdowanie się w sytuacji trudnego wyboru, gdzie każde z możliwych rozwiązań jest obciążone niekorzystnymi skutkami. Zwrotem o podobnym znaczeniu, może bardziej znanym, jest „być między młotem a kowadłem”. Zarówno pierwszego, jak i drugiego zwrotu używa się w kontekście sytuacji niemal bez wyjścia.
Odyseusz, główny bohater tego mitu, przemierzał drogę powrotną do Itaki. Jednym z wielu niebezpieczeństw jakie musiał pokonać, była trasa wąskim przesmykiem pomiędzy wybrzeżem Italii a Sycylią. Na przeszkodzie stanęły mu dwa potwory morskie – Scylla i Charybda. Scylla charakteryzowała się sześcioma głowami i dwunastoma kończynami. Natomiast Charybda przedstawiana była pod postacią ogromnego wiru wodnego z potężną paszczą. Każda z nich oznaczała pewną śmierć. Odyseusz za radą Kirke przepłynął bliżej Scylli. Mimo strat w postaci sześciu kompanów, heros wychodzi z tego żywy. Charybda, według mitologii, była dzieckiem Posejdona i Gai. Podczas wybuchu konfliktów z Zeusem, stała ona po stronie swojego ojca. Za ten czyn została ukarana i przemieniona w morskie monstrum. Jej umiejscowienie w Cieśninie Meseńskiej stanowiło nie lada wyzwanie dla przemieszczających się tamtędy okrętów marynarzy.
Przykłady zastosowania tego związku frazeologicznego:
1. Nie poddał się i walczył do końca, mimo że znalazł się między Scyllą a Charybdą2. Antygona mogła albo pochować brata i zginąć, albo narazić się na gniew Boga, była między Scyllą a Charybdą.
3. Kierowca był między Scyllą a Charybdą – albo uderzyłby w pędzącą ciężarówkę, albo w przydrożne drzewo.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!