🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Cień – bać się własnego cienia

Poniżej znajduje się lista związków frazeologicznych z użyciem słowa „cień”, ich znaczenia oraz przykładowe zdania z użyciem tych frazeologizmów.

Bać się własnego cienia – bać się wszystkiego, być zastraszonym; „Po tych zdarzeniach do końca życia będę bał się własnego cienia”.
Bez cienia wątpliwości – bez żadnych wątpliwości; „Bez cienia wątpliwości zwycięzcą pierwszego Festiwalu Piosenki Zimowej zostaje Jan Kowalski!”.
Być czyimś cieniem – być niedostrzeganym w zestawieniu z jakąś inną osobą; „Pozwól, że na tym konkretnym wydarzeniu będę twoim cieniem”.
Być jak cień – być niezauważalnym; „Wielu znanych morderców było jak cień”.
Chodzić za kimś jak cień – towarzyszyć komuś cały czas, nie odstępować kogoś na krok; „Czy możesz znaleźć sobie swoje zajęcie i przestać chodzić za mną jak cień?”.
Cień podejrzeń – wątpliwości dotyczące czyjejś uczciwości, rzetelności; „Jej zachowanie budzi we mnie cień podejrzeń”.
Gabinet cieni – grupa osób, które mogą stać się członkami rządu w przypadku zmiany sytuacji; „Jak się okazuje, PO ma już swój gabinet cieni”.
Kraina cieni – świat zmarłych, zaświaty; „Dante Alighieri opisywał swoją koncepcję krainy cieni”.
Rzucić cień na kogoś – sugerować, że ktoś zrobił coś niewłaściwego, wyrażać wątpliwości wobec kogoś; „Nie było wątpliwości, że pokrzywdzony rzucał cień na oskarżonego”.
Smuga cienia – wejście w dojrzały wiek, druga połowa życia; „Mój dziadek dawno przekroczył smugę cienia”.
Usuwać się w cień – wycofać się z jakiejś działalności; „Róbcie, co chcecie, ale w takim razie ja usuwam się w cień”.
Wyglądać jak cień – wyglądać bardzo źle, mizernie, być chorym, wychudzonym; „Ludzie mający anoreksję wyglądają jak cienie”.
Wyjść z cienia – nagle stać się kimś popularnym, ujawnić swoje prawdziwe 'ja’; „Kiedy chcesz być sławny, musisz się odważyć wyjść z cienia”.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!