Ciężko – komuś jest ciężko na sercu
Każdy z nas miewa czasem trudności, problemy czy niepowodzenia. Dostaniemy niezadowalającą ocenę z trudnej klasówki, do której pilnie uczyliśmy się przez cały tydzień, stłuczemy niechcący ukochany wazon porcelanowy naszej mamy, zapomnimy kupić starszemu bratu wymarzoną grę na osiemnaste urodziny, nie posprzątamy dobrze salonu, a mają przyjechać do rodziców ważni goście, nie wyślemy notatek koleżance, która była chora cały tydzień i nie ma z czego się uczyć na zaległe sprawdziany, znowu zapomnimy wysłać niezbędne dokumenty współpracownikom…
Jeśli ktoś ma wyrzuty sumienia, coś zaprząta jego myśli, ma problem i jest zmartwiony, mówimy, że komuś jest ciężko na sercu.Nawiązanie do kamienia nie jest przypadkowe – kamień jest ciężki, tak samo jak problem nurtujący daną osobę. Mamy skłonności do wyolbrzymiana swoich zmartwień, chociaż czasami wystarczy zwykłe „przepraszam” czy po prostu wykonanie zaległych obowiązków, aby wszystko wróciło do normy.
Przykłady użycia w zdaniach:
a) Marika pokłóciła się z Nikodemem. Widać, że jest jej z tego powodu bardzo ciężko na sercu, bo to jej najlepszy przyjaciel.
b) Mojemu bratu ostatnio jest ciężko na sercu. Dostał dwie dwójki z klasówek i boi się, że nie otrzyma wymarzonego stypendium na zagraniczne studia.
c) Tata ma ostatnio spory problem. Choruje jego rasowy pies, przez co tacie jest bardzo ciężko na sercu, gdyż obwinia się o chorobę psiaka.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!