Cios – cios (chwyt) poniżej pasa
Z wyrazem cios wyróżniamy dwa związki frazeologiczne:
– cios poniżej pasa – można powiedzieć tak przy sportach w alki takich jak na przykład boks, jednak często spotykamy się z tym powiedzonkiem w zwykłych, codziennych sytuacjach. Czy to znaczy, że zaraz ktoś nas uderzy? Kiedy nie jesteśmy akurat na ringu, to szanse na to są raczej dość niewielkie. Związku tego poprawnie używamy, kiedy ktoś powiedział coś bardzo trafnego, co zabolało, ale pod względem psychicznym.
W zdaniu: Rozmawiają dwie znajome. W pewnym momencie jedna z nich mówi obraźliwe rzeczy dotyczące wyglądu koleżanki. Dziewczyna zaatakowana w odwecie mówi swojej rozmówczyni, że ta jest gruba, doskonale wiedząc, iż jest to jej słabość i ogromny kompleks. Panna na to: To był cios poniżej pasa.
– iść za ciosem – jest to wykorzystywanie sukcesów, powodzenia aby osiągać kolejne. Terminu tego używa się głównie w sporcie, kiedy to osoba po wygraniu zawodów stara się utrzymać na podium w kolejnych konkursach.
W zdaniu: Spójrzcie tylko na Anię. Wygrała w zeszłym roku turniej jeden, potem drugi. Teraz też widziałam, że wytrwale trenuje do zbliżających się zawodów. Znowu ma nadzieję na zwycięstwo. Ta to idzie za ciosem.
Cios poniżej pasa jako określenie bokserskie lub też przy innych sztukach walki – niepoprawne uderzenie w część ciała zlokalizowaną poniżej tak zwanego pasa, który wyróżniamy w anatomii człowieka. Przeciwnik odczuwa ogromny ból, a nawet może dojść do kontuzji. Cios jest oczywiście karny. Za jego wykonanie grozi ostrzeżenie lub też dyskwalifikacja sprawcy tego zdarzenia.
W zdaniu: Kobieta jest na zawodach bokserskich. Uważnie przygląda się każdemu atakowi. W pewnym momencie rękawica jednego z uczestników ląduje w okolicach krocza drugiego. Rozlega się gwizdek, a ofiara zwija się z bólu. Niewiasta szepce pod nosem: Ała! To był cios poniżej pasa.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!