🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Cudze – wyciągać kasztany z ognia cudzymi rękami

Myślę, że każdy z nas przeżył taką chwilę, kiedy czuł się wykorzystywany i zmuszany do działań, których nie chce, a które mogą mu zaszkodzić. Czasem brakuje asertywności, by komuś odmówić.
Przypomina mi się sytuacja, w której należało powiedzieć pani w szkole prawdę, ale na tej prawdzie skorzystałaby tylko jedna osoba – moja koleżanka. Dziewczyna bardzo żarliwie namawiała mnie, bym ryzykowała i przyjęła na siebie złość nauczycielki, ale koniecznie bym powiedziała jej te gorzkie słowa prawdy o nas. Nie miałam wyjścia. Czułam się jakby przyjaciółka wyciągała kasztany moimi rękami z ognia. Posłużyła się moją życzliwością i naraziła mnie na atak ze strony nauczycielki, a tym samym sama czerpała z tego korzyść. Wykorzystała mnie.
Takie powiedzenie można odnieść do wykorzystywania słabości przeciwnika np. podczas zawodów sportowych, przy realizacji konkursu – czasem ktoś wykorzystuje naiwność innej osoby i bez skrupułów wykorzystuje go. Zupełnie jak w bajce „Kot i małpa” La Fontain’a, skąd pochodzi ten związek frazeologiczny.
Frazeologizmu „wyciągać kasztany cudzymi rękami” możemy użyć w następujących zdaniach:
Tak, to ja jestem tym człowiekiem od brudnej roboty, wyciągającym dla pozostałych kasztany z ognia.
Ona zawsze się mną wysługuje i każe mi wyciągać kasztany z ognia moimi rękami.
Nie będę człowiekiem, który wyciąga dla innych kasztany z ognia. Nie zgadzam się!
Mam nadzieję, że dzięki moim rozważaniom ten mało używany związek frazeologiczny wyda się wszystkim na tyle ciekawy, że częściej usłyszymy go w wypowiedziach. Warto używać frazeologizmów, także tych nieznanych, ponieważ one wzbogacają nasz język i nie pozwalamy, by je zapomniano.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!