Czepek – w czepku urodzony

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Czepek – w czepku urodzony, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Człowiek używa różnych słów i powiedzonek codziennie, nie zwracając uwagi co one oznaczają, często źle używając ich znaczenia. Jednym z takich słów jest czepek, jak i związki frazeologiczne powiązane z tym słowem. Dlatego chciałbym rozwikłać ten problem raz na zawsze.
Słowo „czepek” ma wiele znaczeń zależnych od kontekstu danej sytuacji. Może to być nieprzemakalne nakrycie głowy którego ktoś używa w czasie kąpieli, biała czapka noszona przez pielęgniarki, dziecinna czapeczka. Jest to również część owodni pokrywająca główkę noworodka. Jednak dla przysłowia „w czepku urodzony” nabiera całkowicie innego znaczenia.
Często słyszymy od kogoś, że jesteśmy urodzeni w czepku, ponieważ dopisuje nam szczęście w danej sytuacji. Niejednokrotnie ktoś może zadać pytanie, skąd wzięło się ten związek frazeologiczny.
„W czepku urodzony” jak i „urodzić się w czepku” są związkami frazeologicznymi zawierające słowo „czepek”. Pierwszy oznacza w przenośni o kimś, kto ma dużo szczęścia. Dla przykładu przedstawię zastosowanie owego związku: Janek pomimo braku biletu na autobus od trzech miesięcy nie został przyłapany przez kanara. Ten to się w cz

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.