Człowiek – być człowiekiem wielkiego serca
Poniżej znajduje się lista związków frazeologicznych z zastosowaniem słowa 'człowiek’, ich znaczenie, a także przykładowe zdania z ich użyciem.
– Być człowiekiem wielkiego serca – człowiek szlachetny, dobroduszny; „Ten mały chłopiec już teraz pokazuje, że jest człowiekiem wielkiego serca”.
– Co człowieka nie złamie, to go wzmocni – jeśli się nie załamiemy przeciwnościami losu, to wyciągniemy z nich coś, dzięki czemu będziemy silniejsi; „Pamiętaj, że nie warto się poddawać, a, jak mówią, co człowieka nie złamie, to go wzmocni”.
– Człowiek bez charakteru – konformista, podatny na działania innych, nie ma własnych poglądów; „Wacław był człowiekiem bez charakteru”.
– Człowiek człowiekowi wilkiem – ludzie są wobec siebie zawistni; „No i widzisz, Danuta, co się teraz dzieje, że człowiek człowiekowi wilkiem”.
– Człowiek czynu – ktoś przedsiębiorczy, aktywny; „Pan Ryszard jest człowiekiem czynu”.
– Człowiek interesu – dobry przedsiębiorca; „Trzeba brać przykład z pana Kowalika – człowieka interesu”.
– Człowiek małej wiary – ktoś, kto nie wierzy zbytnio (frazeologizm zaczerpnięty z Biblii); „Przykro mi, że Piotr jest człowiekiem małej wiary”.
– Człowiek prawy – ktoś uczciwy; „Z własnych doświadczeń wiem, że Sabrina jest prawym człowiekiem”.
– Człowiek renesansu – ktoś wszechstronnie uzdolniony; „Leonardo da Vinci zdecydowanie był człowiekiem renesansu”.
– Człowiek starej daty – ktoś o staroświeckich poglądach; „Nie rozumiem, jak w dzisiejszych czasach nadal wielu ludzi jest starej daty”.
– Człowiek środka – osoba niereprezentująca skrajnych poglądów; „Brakuje nam w rządzie człowieka środka”.
– Człowiek światowy – ktoś bywający w różnych środowiskach; „Paulina jest człowiekiem światowym, gdyż zna bardzo dużo światowej sławy celebrytów”.
– Człowiek wielkiego serca – ktoś szlachetny, dobry; „Ta miła starsza pani jest człowiekiem wielkiego serca, bo mimo że sama nie ma zbyt wiele majątku, to pomaga każdemu potrzebującemu”.
– Człowiek z charakterem – ktoś nieugięty, odważny; „Paweł pokazał, że jest człowiekiem z charakterem”.
– Człowiek z charyzmą – ktoś, kto dzięki specjalnym 'właściwościom’ cieszy się powszechnym uznaniem innych ludzi (pochodzi od słowa 'Charyzmat’, oznaczającego łaskę, dar boży); „Każdy wie, że Jan Paweł II był człowiekiem z charyzmą”.
– Człowiek z marginesu społecznego – ktoś prowadzący przestępczy styl życia; „Szkoda, że Wanda stała się człowiekiem z marginesu społecznego”.
– Nie szata zdobi człowieka – ważna jest dusza i charakter człowieka, a nie jego wygląd (nie świadczy on o jego prawdziwym 'ja’); „Jeszcze kiedyś zmierzysz się z sytuacją, która pokaże ci, że nie szata zdobi człowieka”.
– Swój człowiek – ktoś godny zaufania, łatwo nawiązujący kontakt lub osoba należąca do tej samej grupy; „Od razu wiedziałem, że to swój człowiek i nie pomyliłem się”.
– Szary człowiek – zwykły, przeciętny obywatel; „Większość z nas jest szarymi ludźmi bez większych osiągnięć”.
– Właściwy człowiek na właściwym miejscu – osoba odpowiednia na dane stanowisko, kompetentna; „Właściwym człowiekiem na właściwym miejscu był Kazimierz III Wielki”.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!