🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Czoło – chylić czoło (czoła)

Związki frazeologiczne z wyrazem „czoło”:- Chylić czoła – oznacza okazywać szacunek, uznanie, wyrażać podziw dla kogoś. „Chylić czoła” można przed kimś lub przed czymś. Przykład użycia: „Pani Profesor, chylę czoła przed Pani wiedzą.”, „W rocznicę Powstania Warszawskiego wszyscy Polacy chylili czoła przed jego bohaterami.”

– Nosić wysoko czoło – oznacza bycie dumną osobą, mającą poczucie własnej wartości. Przykład zastosowania: „Paulina była uczona w domu, aby zawsze czoło nosić wysoko i tak ma do dzisiaj, nic jej nie złamie.”, „Chciałabym zawsze nosić wysoko czoło, ale nie potrafię, jestem za słaba”.

– Pukać się w czoło – oznacza wyrażanie niepochlebnego zdania na temat jakiejś rzeczy, wydarzenia, działań, które wydają się pozbawione sensu lub zdają się niemożliwe do realizacji. Przykład użycia: „Chcesz w dwa tygodnie wyprawić swoje wesele? Puknij się w czoło, to jest przecież niewykonalne.”, „Zaproponowałam znajomym wieczór karaoke, a oni kazali mi się puknąć w czoło – nikt z nich nie lubi śpiewać”.

– Stawić czoła – oznacza podjąć próbę rozwiązania dużego problemu, przeciwstawić się czemuś lub komuś. Przykład zastosowania: „Dowiedziałam się wczoraj, że mam guza w mózgu, ale nie poddam się. Stawię czoła chorobie.”, „Monika stawiała czoła wszystkim, którzy mówili, że jej projekt nie wypali. Pokazała im, że się mylili.”

– Wysuwać się na czoło – oznacza stawać się najlepszym w jakiejś dziedzinie, obejmować prowadzenie. Przykład wystąpienia: „Po trzech dniach turnieju na czoło zaczął wysuwać się Adam Kaczmarek. Nikt się tego nie spodziewał. Nie był faworytem.”

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!