Czyste – mieć czyste ręce
Związki frazeologiczne są to utarte powiedzenia, które powstały po połączeniu dwóch lub więcej wyrazów. Dużo osób w dzisiejszych czasach używa związków frazeologicznych i stają się one coraz bardziej popularne. Jednym z bardziej znanych frazeologizmów jest „mieć czyste ręce”, co jest przeciwieństwem „mieć brudne ręce”. Związek frazeologiczny „mieć czyste ręce” oznacza osobę bez winy, popełnionych przestępstw, czy też okłamywania innych. Dla przyswojenia sobie opracowywanego frazeologizmu przytoczę przykładowe zdania, w których ujawni się także zastosowanie danego wyrażenia.1. Czy ty na pewno masz jeszcze czyste ręce? – zdanie pytające można skierować w celu wyjaśnienia jakieś sprawy.
2. Ty chciałbyś mieć czyste ręce, ale niestety ich już nie posiadasz 🙂 – zdanie, które stwierdza o popełnionej zbrodni, kłamstwie.
3. Ja mam jeszcze czyste ręce. – twierdzenie można uznać jako osobę bez winny.
4. Ostatniej nocy, kiedy zniknąłeś został zamordowany Jan Kowalski, czy ty masz czyste ręce? – Zdanie odwołuje się do zamordowania Pana Jana Kowalskiego oraz pytania o niewinność odbiorcy.
5. Ty na 100% już nie masz czystych rąk! – zdanie krzyczące przekazuje odbiorcy, że nie jest „świętą osobą”, czyli popełnił zbrodnię, skłamał.
Po powyższych zdaniach widać, że zawiązki frazeologiczne są stosowane w różnych okolicznościach. Można z ich użyciem stworzyć pytanie jak i zdanie twierdzące lub wykrzyknienie. Uważam, że ludzi powinni znać podstawowe związki frazeologiczne, iż łatwiej jest się komunikować z innymi.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!