🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Damokles – wisieć nad kimś (czymś) jak miecz Damoklesa

Damokles – wisieć nad kimś (nad czymś) jak miecz Damoklesa

Geneza:
Damokles żył w IV wieku p.n.e. Był dworzaninem tyrana Syrakuz – Dionizjusza I Starego. Według anegdoty przytoczonej przez Cycerona Damokles bardzo wychwalał i zazdrościł bogactwa, szczęścia i władzy Dionizjuszowi. Dionizjusz zaproponował dworzaninowi zamianę miejsc na jeden dzień. Z tej okazji wyprawił wystawną ucztę, odstąpił złotą kanapę i przysłał do usług chłopców o wyjątkowej urodzie. Damokles był bardzo szczęśliwy, dopóki nie spostrzegł, że wisi nad nim miecz zawieszony tylko na jednym końskim włosie. Po tym odkryciu Damokles zaczął błagać o możliwość odejścia, ponieważ widmo miecza sprawiło, że przestała cieszyć go władza i luksus. Miecz Damoklesa unaocznia niebezpieczeństwo ze strony wrogów jakie wisiało nad panującymi.

Wisieć nad kimś (nad czymś) jak miecz Damoklesa – stale czyhającego niebezpieczeństwo, nieustanne źródło zagrożenia, niepewność losu, groźba wywołująca nieszczęście

Przykłady użycia:
Ten kredyt wisi nade mną jak miecz Damoklesa.
Egzamin wisiał nad studentami jak miecz Damoklesa.
Wizja nawrotu nowotworu wisi nade mną jak miecz Damoklesa.

Z anegdotą o Damoklesie wiąże się jeszcze jeden związek frazeologiczny – kompleks Damoklesa

Kompleks Damoklesa oznacza zazdroszczenie innym sukcesów, szczęścia, władzy, bogactwa, idealizowanie warunków ich życia. Jednocześnie poczucie niezadowolenia z własnego życia, niesprawiedliwości i krzywdy.

Przykłady użycia:
Masz na punkcie Marty kompleks Damoklesa.
Masz kompleks Damoklesa, życie Anki wcale nie jest takie idealne jak myślisz.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!