Dłoń – mieć serce na dłoni
Dłoń jest częścią naszego ciała i to z tym zazwyczaj to słowo nam się kojarzy. Warto jednak pamiętać, iż możemy jej użyć w związkach frazeologicznych, gdzie nabiera zupełnie nowego znaczenia. Przykładami takich połączeń są:
– jasno jak na dłoni – mówimy tak w momencie, gdy coś jest jasne, przejrzyste, klarowne. Nie zawiera to ukrytego sensu czy jakiś haczyków, o których my nie wiemy i dowiadujemy się po fakcie, czyli na przykład po podpisaniu umowy.
Przykład użycia w zdaniu:
Wczoraj poszła wraz z mężem do banku wziąć kredyt na mieszkanie. Bardzo sympatyczna konsultantka zapoznała nas z ofertę i szeregiem możliwości. Po długich kilkudziesięciu minutach przeglądania i zastanawiania się, wybraliśmy tę, która według nas była najrozsądniejsza. Ucieszyliśmy się z faktu, iż wszystko było jasne jak na dłoni i nie było haczyków zapisanych drobnym drukiem.
– pomocna dłoń – można też powiedzieć ,,wyciągnąć pomocną dłoń’’. Chodzi tutaj o to, że osoba pomaga drugiej. Wyciąga ją z kłopotów, czy też po prostu pomaga rozwiązać problem.
Przykład użycia w zdaniu:
Ania to super koleżanka. Kiedy wszyscy się ode mnie odwrócili i nie miałam dokąd pójść, to właśnie ona wyciągnęła do mnie pomocną dłoń i zaproponowała, żebym się do niej na jakiś czas wprowadziła. Jestem jej za to bardzo wdzięczna.
– czytać z dłoni – czyli inaczej wróżyć, przepowiadać przyszłość. Często odnosi się to do ,,wróżek’’, które ,,potrafią’’ przewidzieć przyszłość danej osoby.
Przykład użycia w zdaniu:
Poszłam wczoraj do
– mieć serce na dłoni – mówi się tak o osobie dobrej, która za wszelką cenę chce pomóc innym. Jest zawsze chętna i życzliwa w stosunku do ludzi.
Przykład użycia w zdaniu:
Znalazłam wczoraj małego kotka. Jako że jestem uczulona, to postanowiłam oddać go do schroniska. Wpadłam jednak na pomysł, aby zanieść go do mojej znajomej. Od razu go przygarnęła. Ta to ma serce na dłoni. Każdemu chce nieść pomoc.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!