🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Długie – mieć długie ręce

– Mieć długie ręce – ten związek frazeologiczny posiada dwa znaczenia. Pierwsze z nich oznacza, iż ktoś posiada skłonności do kradzieży. Przykład zastosowania: „Słyszałem, że on ma długie ręce. Obawiam się, że to ‘zaginięcie’ pieniędzy ze zbiórki o jego sprawka.”, „Wolę tobie dać klucze do domu, gdy my wyjedziemy, a nie Markowi. Słyszałem, że ma on długie ręce.”. Drugim zaś znaczeniem jest posiadanie dużych wpływów z możliwością zaszkodzenia innym. Przykład użycia: „Słyszałem, że Adam ma długie ręce. Podobno przez niego zwolnili Mirka.”, „Lepiej nie denerwuj Leszka, jeżeli nie chcesz mieć kłopotów. On ma długie ręce.”
– Mieć długie uszy – ten związek frazeologiczny oznacza skłonności do podsłuchiwania. Przykład wystąpienia: „Lepiej nie wyjawiaj swoich sekretów, gdy Ania jest w pobliżu. Podobno ma długie uszy.”, „Lubię nieraz podsłuchać rozmowy swoich rodziców. Czy to oznacza, że mam długie uszy?”
– Mieć długi język – oznacza skłonności do paplania i zdradzania czyichś tajemnic i sekretów. Przykład zastosowania: „O nie..Mirka ma taki długi język. Powiedziałam jej o swoich planach wakacyjnych w sekrecie i już wszyscy o nich wiedzą. ”, „Braciszku, postaraj się powstrzymać swój długi język nie wygadać rodzicom co im damy na rocznicę ich ślubu.”
– Długi jak tyka – oznacza osobę, która jest bardzo wysoka i szczupła. Przykład użycia: „Zauważyłaś, że zazwyczaj w koszykówce i siatkówce zawodnicy są wysocy jak tyka? Nie znajdziesz tam wielu niskich grających.”
– Jak długi i szeroki – mówi się tak najczęściej o jakimś obszarze, terenie, czy kraju. Przykład wystąpienia: „Jak świat długi i szeroki nie widziałam jeszcze takiej głupoty, jak ta w twoim wykonaniu.”

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!