Dmuchać – chuchać i dmuchać
– Chuchać i dmuchać – ten związek frazeologiczny oznacza otaczanie kogoś lub czegoś troskliwą i czułą opieką. Przykład zastosowania: „Moja mama chucha i dmucha na mnie i mojego brata, żebyśmy przypadkiem nie zachorowali.”, „Spójrz jak Marek chucha i dmucha na ten projekt. Chyba boi się, że w przeciwnym wypadku nie wypali.”, „Babciu, nie musisz na mnie tak chuchać i dmuchać, już jestem dużą dziewczynką.”, „Anetka dostała małego pieska na urodziny. Chucha na niego i dmucha, jaka ona troskliwa. Tylko, żeby za chwilę się nie znudziła, jak to dziecko. ”
– Dmuchać na zimne – oznacza zachowywanie szczególnej ostrożności. Przykład użycia: „Musimy zainstalować alarm w naszym domu. Lepiej dmuchać na zimne, niż dać złodziejom okazje.”, „Lepiej dmuchać na zimne i co roku robić badania profilaktyczne, niż pozwolić się ewentualnej chorobie rozwinąć.”, „Wolę dmuchać na zimne i uczyć się z lekcji na lekcję. Nigdy nie wiadomo, kiedy nauczyciel zrobi niezapowiedzianą kartkówkę.”
– Nie dawać sobie w kaszę dmuchać – potocznie mówi się tak o kimś czujnym i bystrym, być kimś, kim bardzo trudno manipulować, czy go oszukać. Przykład zastosowania: „Ta nauczycielka nie daje sobie w kaszę dmuchać. Zawsze poradzi sobie z niegrzecznymi uczniami i zaprowadzi wśród nich dyscyplinę.”, „Kochanie, będziesz jedyną dziewczyną w klasie o profilu matematyczno – fizyczno-informatycznym. Pamiętaj, nie daj sobie w kaszę dmuchać tym chłopakom.”, „W swojej pracy mam duży kontakt z klientem, nie daję im sobie w kaszę dmuchać, bo by mnie do cna wykorzystali.”
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!