Droga – być na najlepszej drodze (do czegoś)
Poniżej znajduje się lista związków frazeologicznych, które zawierają wyraz 'droga’, ich znaczenia oraz przykładowe zdania z ich zastosowaniem”.
Być na najlepszej drodze do czegoś – zmierzać do osiągnięcia celu w najlepszy możliwy sposób; „Jestem obecnie na najlepszej drodze do zostania prawnikiem”.
Być na dobrej drodze – postępować uczciwie lub myśleć w prawidłowy sposób lub iść we właściwym kierunku; „Widzę, że jesteś na dobrej drodze, aby rozwiązać to zadanie”.
Chodzić krętymi drogami/ścieżkami – postępować nieuczciwie; „Nie jest dobrym zjawiskiem chodzenie krętymi drogami”.
Chodzić swoimi drogami – żyć według własnych zasad, być indywidualistą; „Najlepiej chodzić swoimi drogami i nie słuchać opinii innych ludzi na ten temat”.
Droga bez powrotu – decyzje, których nie można odwrócić; „Dobrze wiesz, że ta decyzja będzie drogą bez powrotu”.
Droga krzyżowa – życie pełne cierpienia i trudu (pochodzi z Biblii, była to droga, którą Jezus musiał pokonać, aby dotrzeć na miejsce ukrzyżowania); „Życie wielu męczenników było drogą krzyżową”.
Droga Mleczna – Galaktyka utworzona z miliardów gwiazd, do której należy m.in. Układ Słoneczny; „Droga Mleczna jest przeogromna”.
Droga na skróty – prostszy sposób osiągnięcia czegoś lub nie droga główna, a poboczna, która jest krótsza; „Jestem pewien, że istnieje jakaś droga na skróty w rozwiązaniu tego problemu”.
Droga życiowa – życie ludzkie; „Jaką drogę życiową zamierzasz obrać?”.
Iść prostą drogą – żyć prostolinijnie, uczciwie, być szczerym, otwartym (pochodzi z Biblii); „Dobrze widzieć, że twój wnuk idzie prostą drogą”.
Komu w drogę, temu czas – powinno się już w tym momencie wyruszyć w podróż; „Szybko wskakujcie do auta, komu w drogę, temu czas!”.
Na nowej drodze życia – w nowym okresie życia; „Anna zawarła związek małżeński i teraz jest na nowej drodze życia”.
Sprowadzić kogoś na dobrą/złą drogę – nakłonić kogoś do właściwego/niewłaściwego postępowania; „Bardzo dobrze, że Kamil sprowadził Bartka na dobrą drogę”.
Wchodzić sobie w drogę – przeszkadzać sobie nawzajem; „Czy mógłbyś przestać wchodzić mi w drogę i zająć się czymś innym?”.
Zejść na złą drogę – zacząć postępować niewłaściwie; „Darek zszedł na złą drogę przez towarzystwo, którym zaczął się otaczać”.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!