Dyktando – pod dyktando
Często pojawia się w naszym życiu taki moment, kiedy ktoś zaczyna nam dyktować, co mamy robić. Ja wyjątkowo tego nie lubię. Mam dwanaście lat i coraz bardziej cenię sobie niezależność. Robić coś pod dyktando innej osoby oznacza dla mnie zgodę na bycie od niej zależnym. Moment takiej zależności jest wpisany w nasze dzieciństwo i młodość. Cały czas ktoś nam mówi co mamy robić, w jaki sposób i żąda, aby działać pod ich dyktando. Bywa, że wśród rówieśników znajdzie się taka osoba, która pragnie podporządkować sobie innych. Na przykład chce, byśmy zrobili coś, co nie wyjdzie nam na dobre. Przez takie sytuacje tracimy pewność siebie. Zależność od zdania innych, ciągłe oczekiwanie, że inni nam podyktują co zrobić sprawia, że nie umiemy już niczego wykonać sami.
Sytuacje, o których mowa można opisać związkiem frazeologicznym „robić coś pod czyjeś dyktando”. Oznacza ono robienie czegoś niesamodzielnie lub na cudze żądanie. Czasem bywa to dla młodych ludzi dobre, bo chroni przed konsekwencjami, jakie ponosimy popełniając błędy. Z drugiej strony – hamuje nasz rozwój. Dopuszczam jednak myśl, że czasem warto zrobić coś na cudze zlecenie, pod czyjąś kontrolą. Doskonałym tego przykładem jest gotowanie lub pieczenie – jeśli ktoś jest ekspertem, warto działać pod dyktando kucharza i przygotować wykwintne danie.
Przykłady zdań z frazeologizmem:
Kiedy żyjesz pod dyktando innych, przychodzi w końcu moment, w którym nie poznajesz już siebie.
Cały czas robię to pod twoje dyktando, chciałbym zrobić coś sam.
Nie potrafię tego zrobić, chyba że pod twoje dyktando.
Pochodzenia tego związku frazeologicznego należy dopatrywać się w życiu codziennym. Jest on bardzo popularny i często używany. Warto go używać, ale też zwracać uwagę na jego znaczenie i aspekt potrzeby niezależności oraz samodzielności w działaniu. Nie pozwólmy, by ktoś dyktował nam, co robić. Mamy wolną wolę, więc warto z niej korzystać.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!