Dziesiątka – trafiać (trafić) w dziesiątkę
Język polski obfituje w swoje smaczki. Siedem przypadków, zawiłe odmiany, trudne litery, skomplikowana pisownia. Na dodatek mamy tyle przysłów… Nie sposób spamiętać ich wszystkich, ale są takie, których często używamy, i nie wiemy, co mówimy. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile frazeologizmów nas otacza. Są one wszędzie. Jako dowód przedstawię tutaj „trafić w dziesiątkę”, ewentualnie „strzał w dziesiątkę”. Czy wiedziałeś, że to związek frazeologiczny? Może się to okazać nieco zaskakujące, ale to prawda! To powiedzenie wzięło się od… tarczy do gry w lotki, gdzie najwyższą możliwą do uzyskania wartością w jednym rzucie jest właśnie dziesięć punktów. Dziesiątka kryje się na samym środku planszy, więc żeby w nią trafić, potrzeba celności i dobrego wzroku. A więc strzał w dziesiątkę w grze oznacza bezbłędny ruch, świetne zagranie. Tak samo jest z naszym przedmiotem zainteresowania. Związek frazeologiczny „trafić w dziesiątkę” albo „strzał w dziesiątkę” oznacza podjęcie dobrej, idealnej wręcz decyzji, krok, który przyniósł nam jakieś korzyści.
A jak zastosować to powiedzenie w zdaniach i wypowiedziach? Oto przykłady zastosowania:
1. To był strzał w dziesiątkę z kupnem tej kurtki dla Karolinki! Świetnie na niej leży i, co najważniejsze, zapewnia ciepło w nawet najchłodniejsze dni.
2. Chyba nie trafiłem w dziesiątkę z tym tatuażem… Wygląda ohydnie. Tylko jak go teraz zmyć? Będę musiał udać się do specjalisty.
3. – Pan trener trafił w dziesiątkę z powołaniem Jędrzeja Nowaka. Dzięki niemu trafiliśmy do fazy pucharowej mistrzostw! – powiedział asystent selekcjonera podczas konferencji prasowej.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!