Dziurki – mieć czegoś (kogoś) po dziurki w nosie
Związek frazeologiczny powstał on przy połączeniu dwóch lub więcej wyrazów, które tworzą utarte zwroty, powiedzenia. Są one coraz częściej używane w języku powszechnym, przez różne osoby, w różnych okolicznościach. Frazeologizmy można podzielić na podstawowe, bardziej znane, czy na mniej lub nieznane. Jednym z bardziej znanych związków frazeologicznych jest zwrot: „mieć czegoś (kogoś) po dziurki w nosie”. Oznacza on dosyt czegoś lub kogoś. Dla przyswojenia powyższych frazeologizmów przedstawię przykładowe zdania, w których ujawnię także zastosowanie danego zwrotu.
1. Mam już po dziurki w nosie tych lekcji zdalnych.
2. Jego codzienne zachowanie przy odrabianiu lekcji mam już po dziurki w nosie.
3. Czy ty musisz zawsze narzekać? – mam już cię po dziurki w nosie!
4. Tą nową naszą wychowawczynię mam już po dziurki w nosie! – ciągle robi ona nam bezcelowe spotkania klasowe, z których nic nie można wynieść.
5. Pani Ewelina od matematyki zawsze zadane strasznie dużo pracy domowej, mam już ją i jej prace domowe po dziurki w nosie.
6. Mam twoje zachowanie po dziurki w nosie!
Po powyższych zdaniach można wywnioskować, że opracowywane przeze mnie związek frazeologiczny można użyć w różnych okolicznościach przez różne osoby. Jak już wcześniej wspomniałam frazeologizmy są w dzisiejszych czasach używane często i z dnia na dzień powstają nowe nieznane lub mniej znane, dlatego uważam, że powinno się znać te podstawowe związki frazeologiczne, gdyż ułatwią one funkcjonowanie w życiu codziennym.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!