Ewangelia – kłaść (zdrową) głowę pod Ewangelię

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Ewangelia – kłaść (zdrową) głowę pod Ewangelię, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Kłaść głowę pod Ewangelię czy też kłaść „zdrową” głowę pod Ewangelię jest bardzo starym związkiem frazeologicznym. Dużo ludzi na początku 21 wieku, nie wiedziało co tak naprawdę oznacza. Ewangelia jest napisana z wielkiej litery, ponieważ jest to święta księga, zawierająca teksty czterech ewangelistów. Wiele osób tłumaczy ten związek frazeologiczny jako, że ktoś jest bardzo pewny jakiejś decyzji, może za coś ręczyć, jest przekonany do tego, może nawet się o to założyć, jednak w rzeczywistości odbiega to od poprawnego wytłumaczenia.
Jest to trudny związek frazeologiczny i żeby go użyć, trzeba mieć stuprocentową pewność jego tłumaczenia.
Adam Hanuszkiewicz użył błędnie tego związku frazeologicznego. Chciał on powiedzieć, że przysięga, daję sobie uciąć rękę, że jego utwór jest najbliższy utworowi Wyspiańskiego. Jednak ten związek frazeologiczny ma zupełnie przeciwne znaczenie. Oznacza niepotrzebne ryzyko, niechęć na narażanie swojego bezpieczeństwa, jeżeli możemy tego uniknąć.
Związek wywodzi się z tego, że na dawnych terenach wschodnich, kiedy ktoś był chory, natychmiast udawał się do księdza, aby ten go wyleczył. Pomógł mu w walce z chorobą. Ksiądz brał

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.