Fałdy – przysiąść fałdów
Fałdy w języku polskim mają kilka znaczeń. Mogą być fałdy sukni, czyli specjalne zagięcia materiału, plisy. Mogą być też fałdy skóry, czyli fragmenty tkanki, które da się złapać palcami, np. na policzkach, na szyi czy brzuchu. Wyróżniamy także fałdy na ciele – inaczej mówiąc zmarszczki, bruzdy. Ale oprócz tych standardowych i łatwych do wyjaśnienia znaczeń, fałdy występują także w powiedzeniach i związkach frazeologicznych, tworząc zupełnie nieoczywiste przesłanie.
Zacznijmy jednak od czegoś łatwego: „udrapować, wygładzić fałdy” lub „ułożyć coś w fałdy” oznacza odpowiednio wyprostować zagięcia lub wyprostowany materiał odpowiednio zagiąć, np.: Krawcowa kończy już moją sukienkę; jeszcze tylko udrapuje fałdy i kreacja będzie gotowa. Powyższe wyrażenia mają charakter ściśle związany z dosłownym znaczeniem słowa „fałda” i raczej nikt nie powinien mieć problemu z ich zrozumieniem.
Istnieje jednak także frazeologizm „przysiąść fałdów” i tu już nie każdy wie, o co dokładnie chodzi. Przysiąść (lub przysiedzieć) fałdów oznacza pilnie, intensywnie pracować, mocno skupiać się na pracy, nie odrywać się od niej, np.: Mam takie zaległości w pracy, że będę musiał przysiedzieć fałdów dziś w nocy.
Innym przykładem związku frazeologicznego związanego z fałdą jest „trzymać się lub czepiać czyichś fałdów”. To z kolei oznacza być przy kimś, trzymać się kogoś wyłącznie dla korzyści, np.: Kamil wygrał fortunę na loterii i teraz ma mnóstwo przyjaciół, którzy trzymają się jego fałdów.
Jak wyjaśniłam powyżej „fałdy” mogą być budulcem zarówno oczywistych związków wyrazowych, jak i tych mniej znanych i powszechnych. Warto jednak zapoznać się ze wszystkimi, żeby odświeżyć swoją pamięć lub poszerzyć zakres słownictwa.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!