🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Farba – puszczać (puścić) farbę

Fizycznie istnieje wiele rodzajów farby na rynku. W sklepach możemy spotkać m.in. farbę kryjącą, ceramiczną, topną, litograficzną, mineralną, roślinną itp. Przedstawienie kolejnych rodzajów emulsji nie jest jednak celem mojego wypracowania. W poniższej pracy chciałabym wymienić związki frazeologiczne, zawierające słowo „farba” oraz przedstawić ich znaczenie. Serdecznie zapraszam do poniższej lektury.

Najbardziej popularnym frazeologizmem z farbą jest „puścić farbę”. Oznacza to wygadać się, zdradzić sekret, zdradzić się, np.: Anka miała nikomu nie mówić o tym co się stało wczoraj, ale puściła farbę i teraz cała szkoła o tym huczy. Najczęściej użycie tego wyrażenia ma nacechowanie negatywne, jest wypowiadane w oskarżycielskim tonie.

Istnieje również frazeologizm „malować czarnymi, ciemnymi farbami” lub „użyć mocnych farb”. Oznacza to przedstawić ujemne, negatywne strony kogoś/ czegoś lub wyjaskrawić coś, np. Nie znam Adama, ale jego kumpel Grzesiek w rozmowie ze mną namalował go czarnymi farbami. Wydawać by się mogło, że czarne farby nijak mają się do wyjaskrawiania czegoś – bo jak czarny może być jaskrawy? Powyższy związek frazeologiczny swoje znaczenie buduje jednak na zasadzie kontrastu. Zazwyczaj też wszystko co jest namalowane czarnymi farbami nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości, nie okazuje się takie złe, jak się zapowiadało. Stąd też to przejaskrawienie w znaczeniu.

Istnieje jeszcze jedno wyrażenie, używane w języku potocznym, a mianowicie „dać ubranie do farby”, co oznacza przekazać je do farbowania, np. Kamila uznała, że potrzebuje zmiany, więc oddała swój kapelusz do farby. W dzisiejszych czasach dość rzadko używa się jednak tego wyrażenia, ponieważ dość rzadko farbuje się ubrania. Dawniej było to bardziej powszechne zjawisko.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!