🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Galop – brać (wziąć) kogoś do galopu

Związki frazeologiczne są to utarte powiedzenia, które powstały po połączeniu dwóch lub więcej wyrazów. Związki frazeologiczne są to stare powiedzenia, które wyszły do języka polskiego. Wiele ludzi używa ich na co dzień. Są one używane przez różnych osobników w różnym wieku oraz w różnych okolicznościach.Można je podzielić na bardziej popularne, jedne z podstawowych lub mniej znane, rzadziej spotykane w wymowie. Jednym ze spotykanych frazeologizmów jest: „brać (wziąć) kogoś do galopu”. Oznacza ono gwałtowną zmianę czynności w bardziej męczącą, czy zmuszanie kogoś do podjęcia intensywnych działań np. z pozycji leżącej. Ten frazeologizm również można usłyszeć przy różnych okolicznościach, wydarzeniach przez różne osoby, w przeróżnym wieku. Dla przyswojenia sobie opracowywanego przeze mnie związku frazeologicznego – „brać (wziąć) kogoś do galopu” przedstawię przykładowe zdania z jego użyciem, które ukażą także zastosowanie wyrażenia.
1. Uwielbiam długie weekendy, gdyż mogę długo spać i leżeć, nie znoszę zaś, kiedy ktoś usiłuje wziąć mnie do galopu. – zdanie ukazuje nie chęć robienia cokolwiek w dłuższe weekendy.
2. Chodź weźmiemy Jolkę do galopu i pójdziemy z nią do kina na film, ona dziś tylko leży! – twierdzenie ukazuje chęć pójścia do kina z Jolką, kiedy dziewczyna leży przez cały dzień.
3. Chodź już, bo się nie wyrobimy! Muszę Ciebie czasami wziąć do galopu, iż byśmy się ciągle spóźniali. – oto zdanie twierdzące, które ukazuje pośpiesznie się, bo inaczej mówcy mogą się spóźnić.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!