🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Gest – mieć szeroki gest

Gest to ruch rąk lub ciała, mający za zadanie coś podkreślić lub wyrazić a czasem nawet zastąpić mowę. W poniższej pracy przedstawię znane wyrażenia i związki frazeologiczne, zawierające w sobie słowo „gest”.

„Mieć szeroki gest” (ewentualnie „odznaczać się szerokim gestem”) to znaczy być hojnym, szczodrym, np. Kamil nigdy nie był skąpy; zawsze jak szliśmy do baru, to miał szeroki gest i wszystkim stawiał kolejkę. Ten związek frazeologiczny ma pozytywny wydźwięk. Gdy ktoś „ma szeroki gest” jest odbierany korzystnie.

„Zdobyć się na gest” – zamanifestować coś, wykazać się czymś, np.: Patrycja, mimo że nie wywołała kłótni, zdobyła się na gest i przeprosiła Agnieszkę.

„Mieć pański gest”, czyli nie liczyć się z wydatkami, z drobiazgami oraz zachowywać się jak wielki pan, np.: Marek miał dużo pieniędzy, więc mógł sobie pozwolić na pański gest i wziąć udział w balu charytatywnym. Najczęściej tego związku frazeologicznego używa się w negatywnym, prześmiewczym kontekście, aby kogoś wykpić.

„Teatralny gest” to gest przesadny, sztuczny, patetyczny, np.: Aneta myślała, że nabierze kogoś na swoją chorobę psychiczną; próbowała na zmianę płakać i się śmiać, a na koniec teatralnym gestem pokazała, że podetnie sobie żyły.

„Nadrabiać gestem” – uzupełniać mowę gestem oraz pozorować jakiś nastrój, np.: Ten komik wczoraj na występie miał nieśmieszne żarty; dobrze, że chociaż nadrabiał gestem, bo inaczej byłaby jedna wielka porażka.

Jak widać powyżej istnieje sporo frazeologizmów związanych z gestem. Mam nadzieję, że moja praca pomogła w ich poznaniu oraz zrozumieniu ich znaczenia.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!