🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Glina – być ulepionym z tej samej gliny

Nie raz udo nam się usłyszeć takie wyrażenie, jakim jest: „być ulepionym z tej samej gliny?” Czym jest glina?, Co oznacza stwierdzenie: „być ulepionym z tej samej gliny oraz, jak powinniśmy interpretować to sformułowanie?, Skąd wziął się ten frazeologizm? Na te pytania odpowiem w dalszej części tego wypracowania.
Glina to nic innego tylko skała osadowa. Używana jest to lepienia metodą dodawania materiału na przykład na zajęciach ceramicznych lub w szkole. Czytając mitologię, a mianowicie mit o Prometeuszu natykamy się na stworzenie człowieka. Prometeusz ulepił człowieka z gliny i dużej ilości łez. To, co powstało po dodaniu duszy nazwane zostało „Człowiekiem”. Mitologiczna postać kochając swój lud, pragnęła ich rozweselać, obdarowywać podarunkami oraz ofiarować im wszystko, czego zapragną a nawet i więcej… Był w stanie się dla nich bardzo poświęcić. Tak też się stało. Mimo podejmowanych prób zdobycia od Zeusa ognia, głównemu bohaterowi się to nie udało. Ciągle dostawał odpowiedzi, iż ogień należy do bogów toteż Prometeusz postanowił go ukraść.
Frazeologizm wspomniany powyżej jest powszechnie używany. Oznacza to, że dwie osoby świetnie się razem dogadują. Rozumieją się, mają to samo zdanie na ten sam temat. Wyróżnia to osoby nieróżniące się niczym od siebie.
Przykłady użycia: Franciszka i Sebastian są ulepieni z tej samej gliny, ponieważ rozumieją się bez słów. Michalina i Bronisław są ulepieni z tej samej gliny, bo mieli to samo zdanie w wyborach do samorządu szkolnego. Aleksandra i Szymon świetnie się dogadują toteż można jednogłośnie stwierdzić, iż są ulepieni z tej samej gliny.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!