Głupi – głupi jak but
– Głupi jak but- mówi się tak o kimś, kto jest bardzo głupi. Przykład zastosowania: „Swoim wczorajszym zachowaniem pokazałam, że jestem głupia jak but, aż sama siebie zaskoczyłam.”, „Do wczoraj myślałam, że Jasiek nie jest głupi jak but. Oj jak bardzo się myliłam.”
– Głupi jaś- jest to nazwa środka znieczulającego i oszałamiającego podawanego nieraz w szpitalu przed zabiegiem. Przykład użycia: „Przed zabiegiem dostałam głupiego jasia.”
– Nie ma głupich- tego związku frazeologicznego używa się potocznie chcąc powiedzieć, że nie da się wykorzystać, czy oszukać. Przykład wystąpienia: „Nie myśl tylko, że dziś znowu wyniosę śmieci. Nie ma głupich.”, „Nie ma mowy, że po raz kolejny w tym tygodniu spiszesz ode mnie zadanie domowe. Nie ma głupich.”
– Obiecanki cacanki a głupiemu radość- mówi się tak potocznie z ironią, gdy ktoś nie dotrzymuje obietnicy, albo jest nieprawdopodobne, że może ją dotrzymać. Przykład zastosowania: „Ty naprawdę myślisz, że wprowadzając się do Luizy do mieszkania nie będziesz musiała pokrywać części kosztów? Obiecanki cacanki a głupiemu radość.”, „Umówiliśmy się z Anią, że po skończonym roku szkolnym odda mi swoje stare podręczniki, a ona sprzedała je Basi. Obiecani cacanki a głupiemu radość.”
– Śmiać się jak głupi do sera- oznacza śmianie się bez powodu. Przykład wystąpienia: „Co się śmiejesz jak głupi do sera? To wcale nie jest zabawne.”
– Z głupia frant- ten związek frazeologiczny oznacza naiwność oraz udawanie braku rozeznania w sytuacji. Przykład: „Z głupia frant spytałem na zajęciach, czy profesor nie odpuściłby nam egzaminu.”
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!