🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Gołębie – mieć gołębie serce

Dobro zawsze wraca- z tym stwierdzeniem nie sposób się nie zgodzić. Prędzej czy później, dobre uczynki do nas wrócą, trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość. Wiem, że warto pomagać innym, gdyż człowiek czuje się dowartościowany, cieszy się, że może komuś się przydać, przyczynić się do radości drugiej osoby. Sama staram się angażować w pomoc innym -pieczołowicie zbieram plastikowe nakrętki i wrzucam do serduszka przed moją dawną szkołą podstawową, na kiermasz charytatywny wykonałam staranne ozdoby wielkanocne, angażuję się też w zbiórki żywności, chętnie biorę udział w akcjach pomocy dla zwierząt, kwestuję z puszką na różnych akcjach, biorę udział w innych akcjach mojej lokalnej społeczności, chętnie przekazuję też niepotrzebne ubrania, książki, zabawki znajomym, pomagam tak, jak umiem najlepiej. Wiem, że pomoc drugiej osobie to najpiękniejsze, co może zrobić dla świata człowiek. Wtedy właśnie poznaje się swoją wartość i kształtuje takie cechy jak empatia, dobroć, współczucie, aktywność. To wszystko pozwala nam stawać się lepszymi ludźmi, otwartymi na świat i jego potrzeby. Nie możemy przechodzić obojętnie obok zła, niesprawiedliwości, ubóstwa drugiej osoby. Trzeba zawsze starać się pomóc, nawet jeśli sami nie mamy zbyt wiele. To nie szata zdobi człowieka, jego serce jest największą ozdobą i dumą Tylko od nas zależy, jak będziemy postępować i zarządzać swoim wolnym czasem. Zawsze warto poświęcić choć chwilę na pomoc komuś innemu, wyjść z psem na spacer, porozmawiać z mamą, tatą, rodzeństwem. Te proste czynności naprawdę są pięknymi gestami, w tych dziwnych czasach brakuje ludziom normalności, a przecież tak niewiele trzeba, aby nasz szary dzień zajaśniał promykiem szczęścia. Symbolem pokoju, dobroci, łagodności są gołębie-miłe, śliczne, delikatne ptaszki (osobiście je uwielbiam, tata podarował mi nawet własnego gołębia pocztowego, którego trzymam w obszernej wolierze z innym ptactwem ozdobnym), stąd też powstał związek frazeologiczny- mieć gołębie serce. Powiemy tak o osobie, która jest dobra, czuła, empatyczna, nie potrafi obojętnie przejść obok czyjegoś nieszczęścia, zawsze jest gotowa do pomocy. Jeśli o kimś tak powiemy, mamy o nim dobre zdanie, jest to opinia bardzo pozytywna, trzeba jednak zasłużyć sobie na nią właściwym postępowaniem.
Przykłady użycia w zdaniach:
-Marika ma gołębie serce. Zawsze pomaga słabszym uczniom w lekcjach, udziela się też w szkolnym wolontariacie.
-Michaś to dobry chłopak. Takie dziecko o gołębim sercu, empatyczne, zawsze skore do pomocy. Nigdy nie zostawia nikogo w potrzebie.
-Zuza ma naprawdę gołębie serce. Należała się jej statuetka za wolontariat i aktywność społeczną. To dobre i czułe dziecko.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!