Góry – obiecywać złote góry
Lubię zaczynać moje wypracowania od odwoływania do życia codziennego. Każdy z nas ma jakieś swoje słabości, ulubione zajęcia czy powiedzonka. Mamy skłonności do wyolbrzymiania, kłócenia się, wszak jesteśmy tylko ludźmi, którym zdarzają się pomyłki czy przewinienia. Nie chodzi przecież o to, a by być chodzącym ideałem, złotym dzieckiem czy wybitnym geniuszem, bo nie każdy kiedyś nim zostanie. To nasze indywidualne cechy, charakter, predyspozycje, talenty, definiują nas jako człowieka- jednostkę, oryginalnego i unikalnego w otaczającym świecie. Właśnie ta niepowtarzalność sprawia, że jesteśmy wyjątkowi. Oczywiście, oprócz niewątpliwych zalet, każdy ma też swoje wady i słabości. Nie zawsze lubimy być obowiązkowi i odpowiedzialni, czasami nie dotrzymujemy czyichś sekretów, popełniamy gafy i proste błędy. Nie jest to jednak powód do wstydu czy załamania, wszak błędy zawsze można naprawić. Gorzej jednak, gdy nie dotrzymujemy składanych obietnic. Źle to o nas świadczy, wychodzimy na ludzi niesłownych, niewiarygodnych, tracimy też zaufanie i poparcie, które potem bardzo ciężko jest odbudować. Wiadomo, na odbudowę wizerunku potrzeba czasu i cierpliwości, należy przemyśleć swoje zachowanie i starać się już zawsze dotrzymywać składanych obietnic. O kimś, kto nie dotrzymuje słowa, a składa niewyobrażalne i niewykonalne wręcz obietnice, powiemy, że obiecuje on złote góry. Jak wiemy, góry są wysokie, złoto jest symbolem bogactwa i zamożności, obiecujemy więc rzecz wielką, ale niestety niemożliwą do zrealizowania. Mówimy tak, gdy ktoś obiecuje nam wielkie zyski, piękno, sławę, bogactwo…Tak, wiem, można to osiągnąć, ale mało kto jest w stanie tego dokonać.
Przykłady użycia w zdaniach:
-Nowy prezydent miasta naobiecywał nam złotych gór-wielkich zarobków, bogactwa, rozwoju miasta, ale te plany szybko zweryfikował czas.
-Mirek, nie obiecuj mi tu złotych gór! Nie posprzątałeś nawet pokoju, a ty chcesz, żebym powierzyła ci uprzątnięcie całego mieszkania?!
-Mariko, pamiętaj, startując do Samorządu Uczniowskiego, nie obiecuj nigdy złotych gór-drogich wycieczek, konkursów z wielkimi nagrodami. Skup się na rozwoju szkoły, pasji i zainteresowań uczniów. Wtedy zyskasz poparcie.
Inne związki frazeologiczne ze słowem góra to:
-Wziąć nad czymś górę-zdominować, przejąć prowadzenie, zdobyć przewagę nad czymś.
-Być górą-wygrać, zwyciężyć, mieć przewagę.
-Patrzeć na kogoś z góry-traktować innych z wyższością, wywyższać się.
-Wywrócić coś do góry nogami-zmienić diametralnie bieg czegoś, dokonać przemiany, znaczącej metamorfozy, zrobić coś przełomowego.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!