Gra – robić dobrą minę do złej gry
W tym wypracowaniu została zamieszczona lista związków frazeologicznych, które zawierają w sobie słowo 'gra’, a także ich znaczenia i przykładowe zdania z ich zastosowaniem”.
Robić dobrą minę do złej gry – udawać, że jest się z czegoś zadowolonym, maskować rozczarowanie, niezadowolenie; „Choć Marcelina wie, że jej związek z Bartłomiejem nie ma już sensu, to nadal robi dobrą minę do złej gry”.
Brudna gra – zachowanie nieuczciwe, niezgodne z regulaminem, zasadami; „Wujek Grzegorz był mistrzem w brudnej grze w grach planszowych i karcianych”.
Coś/ktoś (nie) wchodzi w grę – coś/ktoś (nie) może być brany pod uwagę, uwzględniony w czymś; „Przełożenie sprawdzianu ze Starożytności na przyszły poniedziałek nie wchodzi w grę”.
Czysta gra – działania uczciwe, zgodne z regulaminem, zasadami; „Nikt nie może nam zarzucić, że to nie była czysta gra”.
Gra nie warta świeczki – błaha sprawa, która nie jest na tyle ważna lub możliwa do zrealizowania, aby się nią zająć; „Ta inwestycja to gra nie warta świeczki i będziemy tylko stratni przez nią”.
Gra warta świeczki – sprawa ważna i wymagająca sporego nakładu pracy, ale mogąca się opłacić i zasługująca na zajęcie się nią; „Jestem pewien, że samodzielna nauka programowania to gra warta świeczki”.
Prowadzić grę – zwodzić kogoś, stwarzać sytuacje nieprzewidywalne, niejasne, kierować czymś wedle własnego uznania; „Większość polityków prowadzi grę i właściwie ważny jest dla nich jedynie własny interes, a sposób jego zrealizowania zależy od odpowiednio umiejętnej manipulacji obywatelami”.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!