Grób – ktoś przewraca się w grobie
Związek frazeologiczny (inaczej frazeologizm) – jest to taki związek dwóch lub więcej wyrazów, które razem zyskują nowe, przenośne znaczenie. Związki frazeologiczne są używane potocznie, a ich znaczenie przyjęło się na stałe w języku polskim. W mojej pracy będę pisała o frazeologizmach, w których występuje słowo „grób”.
Jednym z takich związków frazeologicznych jest „ktoś przewraca się w grobie”. Frazeologizm ten odnosi się do osób, które już nie żyją – oczywiście dlatego, że żywi ludzie nie spoczywają w grobach. Możemy użyć tego związku frazeologicznego, gdy uważamy, że coś wywołałoby niezadowolenie, zdenerwowanie lub zgorszenie nieżywej osoby. Mimo iż może to brzmieć zawile, wcale tak nie jest – przykładem użycia tego frazeologizmu jest zdanie „Twój dziadek przewróciłby się w grobie, gdyby usłyszał, co ty wygadujesz!” – ktoś powiedział coś, co zdaniem drugiej osoby zdenerwowałoby dziadka.
Kolejnym, bardzo znanym i dość często stosowanym frazeologizmem tego typu jest „wpędzić kogoś do grobu”. Tego związku frazeologicznego użyjemy, gdy ktoś lub coś strasznie nas męczy, uprzykrza nam życie lub przysparza nam kłopoty. Przykładowo, możemy powiedzieć, że „Ta nauka w końcu wpędzi mnie do grobu – jest jej bardzo dużo!”; mamy wyjątkowo dużo nauki, która zaczęła nas strasznie męczyć i mamy jej po prostu dość.
Ostatnim związkiem frazeologicznym, który chcę przedstawić w tej pracy, jest „być jedną nogą w grobie”. Związek ten można zastąpić również takimi frazeologizmami jak „być jedną nogą na tamtym świecie” czy „stać nad grobem”, jednak oznacza on po prostu „być blisko śmierci”. Gdy ktoś jest jedną nogą w grobie, wiemy, że niedługo nastąpi koniec jego życia. Jako przykład użycia tego związku frazeologicznego posłuży nam zdanie „Asia jest już jedną nogą w grobie – nawet lekarze nie są w stanie jej pomóc.” – dowiadujemy się, że lekarze nie są w stanie pomóc chorej Asi, przez co dziewczyna niedługo już zakończy swoje życie.
W tej pracy przedstawiłam trzy znane i często używane frazeologizmy, w których występuje słowo „grób” – mam nadzieję, że to wypracowanie przybliżyło trochę te związki frazeologiczne i nie będzie wątpliwości, kiedy powinno się je stosować.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!