Grób – ktoś przewraca się w grobie

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Grób – ktoś przewraca się w grobie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Związek frazeologiczny (inaczej frazeologizm) – jest to taki związek dwóch lub więcej wyrazów, które razem zyskują nowe, przenośne znaczenie. Związki frazeologiczne są używane potocznie, a ich znaczenie przyjęło się na stałe w języku polskim. W mojej pracy będę pisała o frazeologizmach, w których występuje słowo „grób”.

Jednym z takich związków frazeologicznych jest „ktoś przewraca się w grobie”. Frazeologizm ten odnosi się do osób, które już nie żyją – oczywiście dlatego, że żywi ludzie nie spoczywają w grobach. Możemy użyć tego związku frazeologicznego, gdy uważamy, że coś wywołałoby niezadowolenie, zdenerwowanie lub zgorszenie nieżywej osoby. Mimo iż może to brzmieć zawile, wcale tak nie jest – przykładem użycia tego frazeologizmu jest zdanie „Twój dziadek przewróciłby się w grobie, gdyby usłyszał, co ty wygadujesz!” – ktoś powiedział coś, co zdaniem drugiej osoby zdenerwowałoby dziadka.

Kolejnym, bardzo znanym i dość często stosowanym frazeologizmem tego typu jest „wpędzić kogoś do grobu”. Tego związku frazeologicznego użyjemy, gdy ktoś lub coś strasznie nas męczy, uprzykrza nam życie lub przy

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.