Groza – powiało (wieje) grozą
Strach-często paraliżujący, odbierający mowę, uniemożliwiający nam dobre i rozsądne działanie, przeszywa na wskroś nasz umysł, często też ciało (przynajmniej my się tak czujemy), przez niego wpadamy w histerię i panikę. To uczucie nigdy nie jest dobrym doradcą, odbiera nam umiejętność logicznego i rzeczowego myślenia, osłabia naszą siłę i wolę walki, sprawia, że stajemy się niezdolni do jakiegokolwiek działania.
Szczególnie widoczne jest to w sytuacjach ekstremalnych, takich jak pożar, powódź, uderzenie pioruna, wypadek samochodowy. Te zdarzenia losowe wymagają od nas szybkiego i sprawnego działania, opanowania i zachowania ,,zimnej krwi”. Niestety, nie zawsze każdy z nas ma na tyle silną psychikę, że podoła niespodziewanej kryzysowej sytuacji i wyjdzie cało z opresji. Dlatego ludzie, którzy wybierają zawody w służbie innym- strażacy, ratownicy medyczni, lekarze, policjanci-muszą wykazywać się takimi cechami osobowości, jak opanowanie, spokój, determinacja, silna wola i umiejętność zorganizowanego działania pod presją. Niewielu ludzi potrafi umiejętnie zareagować w obliczu zagrożenia, a często od nich zależy życie osób poszkodowanych.
Dlatego ważna jest znajomość zasad pierwszej pomocy, niezbędnych numerów alarmowych, a także warto nauczyć się pracować pod presją-i nie mówię tu o robieniu szkolnego projektu o godzinie 23, dzień przed oddaniem, a o umiejętności opanowania strachu w sytuacjach kryzysowych, poważnych. Wiadomo, nie każdy stanie przed obliczem takiego zagrożenia, jednak wymienione przeze mnie wyżej cechy mogą przydać się także w zwykłym, codziennym życiu. Jeśli mówimy, że powiało grozą, znaczy to, że stało się coś groźnego, strasznego, coś złego ujrzało światło dzienne, wyszło na jaw. Jeśli natomiast wieje grozą, znaczy, że przeczuwamy nieszczęście, zwiastuje to jakieś niefortunne zdarzenie.
Fanom horrorów z pewnością ten związek frazeologiczny skojarzy się z momentem kulminacyjnym filmu grozy, gdzie najbardziej odczuwamy strach, niepokój i niepewność.
Przykłady użycia w zdaniach:
-Jadę ciemną drogą w środku nocy i słyszę wycie wilka…powiem szczerze, powiało wtedy grozą, na szczęście nic złego mnie nie spotkało.
-O rety, ten duch wyszedł z piwnicy, patrz! Jejku, naprawdę powiało grozą. Ten film jest świetny!
-Gdy w łodzi spalił nam się silnik, naprawdę powiało grozą. Na szczęście, mamy naszych niezawodnych ratowników!
-Chyba zbliża się burza…wieje grozą, lepiej schować się w domu.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!