Gruzy – coś legło w gruzach
„Gdy dostałam jedynkę, cały mój świat legł w gruzach – pomyślałam”. No właśnie! Dlaczego w gruzach? Pewnie ma to związek z niszczącymi przewrotami, podmuchem rewolucji, które niszczyły różne światy, by zaprowadzić nowy porządek. Najwięcej z nich było we Francji, ale nawet Polska znalazła się w gruzach na wielu zakrętach naszej historii. Działo się tak, by niczym Feniks odrodzić się ze zniszczenia. Wszystkie wojny świata obracają w pył miasta, wsie i majątki.
Frazeologizm jest tak często używany, że niepostrzeżenie wszedł do naszego słownika, stając się naturalnym powiedzeniem. Oznacza, że jakieś plany nie ziściły się, a pokładana w czymś nadzieja była płonna. To, że świat „legł w gruzach” – oznacza, że coś zostało zniszczone i wymaga ciężkiej pracy, by móc nadać mu ponowną świetność.
Kiedy myślę o tym frazeologizmie pojawiają się w mojej głowie liczne przykłady zdań z jego użyciem i nie mają one optymistycznej wymowy:
Kiedy nadeszła wiadomość o ślubie Joanny, Michał zrozumiał, że jego nadzieje na szczęśliwe życie u jej boku legły w gruzach.
Mój plan legł w gruzach, teraz nigdy nie wymyślę lepszego.
Frazeologizm „legł w gruzach” ma kilka synonimów, czyli wyrazów bliskoznacznych. Oto one: podupadł, poniszczył się, runął, zburzył się, zniszczył się, zrujnował się.
Myślę, że związek frazeologiczny, że coś „legło w gruzach” ma swoje źródło z życia codziennego. Gdy dom jest wyburzany, to zamienia się w gruzy i trzeba go odbudować. Tak jak pisałam we wstępie, należy zachować nadzieję, bo obrócić się w gruz czasem trzeba, by móc zbudować coś nowego – od podstaw. Nie warto nadawać tym słowom negatywnego charakteru, bo czasem na zgliszczach powstają najcudowniejsze budowle.
Chciałabym też, żeby każdy pamiętał, że zawsze można coś naprawić i nie warto tracić nadziei.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!