Guzik – dopiąć (zapiąć) coś na ostatni guzik
Nie każdy z nas jest perfekcjonistą, każdemu zależy jednak na jak najlepszym wykonywaniu powierzonych obowiązków. Świadczy to o naszym zaangażowaniu, odpowiedzialności i dojrzałości do powierzania nam coraz trudniejszych i bardziej wymagających zadań. Sukces nasz jednak leży w odpowiednim zaplanowaniu wszystkich czynności, przewidzeniu wszelkich ewentualnych kłopotów, przestojów, przemyślanym dobraniu narzędzi, materiałów, wreszcie-ludzi, którzy umiejętnie nam pomogą wykonać solidnie powierzoną pracę. Jeśli jednak musimy pracować w pojedynkę, powinniśmy mądrze zarządzać naszym czasem, starannie zaplanować kolejność czynności, w końcu-przystąpić do wykonywania powierzonych nam zadań, dbając o estetykę, porządek pracy, w miarę szybkie i sprawne działanie, tak, aby efekt końcowy mógł być dla wszystkich zadowalający. Szczególnie ważne są te zasady w przypadku, gdy na przykład remontujemy mieszkanie czy dom, urządzamy wymarzony ogród, budujemy drewnianą altankę czy chociażby urządzamy wystawne przyjęcie, wesele, chrzciny…
Pamiętajmy też o zapewnienie sobie odpowiednich materiałów i solidnych narzędzi, włączmy ulubioną muzykę, zaopatrzmy się w orzeźwiający napój-takie rady można dać każdemu, kto coś remontuje, urządza, buduje czy projektuje. Sprawa inaczej ma się jednak, jeśli mówimy o przyjęciach, gdyż ich organizacja wymaga wysokich umiejętności, uważnego planowania, pracowitości, cierpliwości, a niekiedy też ,,szóstego zmysły dekoratorskiego”. Musimy zastanowić się, co spodoba się gościom, czy taki a nie inny wystrój nam odpowiada, czy dobrze wybraliśmy potrawy, dekoracje, serwetki…Nawet takie szczegóły dla wielu osób są bardzo ważne, świadczą o dbałości i estetyce. Jeśli mówimy o czymś, że jest wręcz idealnie zorganizowanie, nie potrzeba absolutnie żadnych poprawek, to jest dopięte na ostatni guzik-dopracowane, precyzyjnie wykonane, ,,wypieszczone” pod każdym względem. Jest to sformułowanie bardzo pozytywne, jeśli tak mówimy, zadanie wykonane zostało bardzo dobrze.
Przykłady użycia w zdaniach:
-Dziś będę sprzątać mieszkanie do północy, aby na jutrzejszy obiad rodzinny wszystko dopięte było na ostatni guzik.
-Orkiestra zamówiona, potrawy udekorowane, serwetki złożone, balony powieszone…No, możemy witać pierwszych gości, wszystko dopięte na ostatni guzik!
-Referat Mirka dopięty jest na ostatni guzik, jego praca z pewnością zostanie nagrodzona w szkolnym konkursie.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!