Harbuz – dostać harbuza
Związki frazeologiczne są to utarte powiedzenia, które powstały z połączenia dwóch lub więcej wyrazów. Są one stosowane w różnych okolicznościach przez ludzi, starszych, jak i młodszych. Można je podzielić na znane lub mniej znane. Jeden z bardziej znanych związków frazeologicznych to: „dostać harbuza”, co oznacza odrzucone oświadczyny. Wręczenie „harbuza” (arbuza), do tego z czarną polewką (zupą z kaczej krwi) i posłania kosza grochowin (bezużytecznych resztek po wyłuskanym grochu) jest to zwyczaj ukraińsko-podolski, który oznacza odrzucenie zaręczyn. W rodzinie, w której była na wydanie panna młoda mogła nie zaakceptować kandydata na zięcia, którego „potraktowała odmiennie” na kilka sposób. W lekturze pt. „Pan Tadeusz” autorstwa Adama Mickiewicza w ten sposób, przy użyciu czarnej polewki opisany został tragiczny koniec zalotów Jacka Soplicy do Ewy Horeszkówny. Frazeologizm „dostać harbuza” przedstawię w przykładowych zdaniach, które pokażą zastosowanie wyrażenia oraz przyswoją swoje znaczenie oraz sam związek frazeologiczny.
1. Starał się, starał o rękę dziewczyny, ale dostał harbuza i zniknął za horyzonty. – zdanie ukazuje starania się o rękę dziewczyny, ale jednak ta nie chce wyjść za mąż i daje jemu „kosza”. Po tym wydarzeniu chłopak znika, nie wiadomo gdzie.
2. Można dostać harbuza, wtedy kiedy ktoś zapomni, że za wysokie progi na jego nogi. – oto twierdzenie ukazuje klęskę osoby, która zapomina, że nie zasługuję na daną dziewczynę/danego chłopaka, iż jest np. za nisko postawiona.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!