🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Honor – (trzymać się, działać, wisieć, jeździć itp.) na słowo honoru

Według mnie istnieje wiele związków frazeologicznych ze słowem „Honor”. Wielu z nich używa się w dzisiejszych czasach. Żeby udowodnić moją słuszność w tej sprawie przytoczę kilka z nich, wyjaśnię ich znaczenie i podam przykłady zdań z ich użyciem.
Pierwszym z nich będzie sformułowanie „Splamić honor”. Znaczenie tego frazeologizmu jest zapewne znane każdemu, oznacza ono zepsucie dobrej reputacji swojej lub innej osoby. Zdaniem zawierającym ten związek wyrazowy może być „Splamiłam mojemu bratu honor wygrywając z nim w chowanego”.
Następne wyrażenie, które przytoczę to „Słowo honoru” oznacza ono, że zapewniamy kogoś o naszej uczciwości lub o swoim honorze. Zwykle takie powiedzenie wypowiada się przy składaniu uroczystej obietnicy. Odpowiedni przykład zdania to „Oddam ci tę książkę w następnym tygodniu, słowo honoru”.
Trzeci frazeologizm, którego wyjaśnię znaczenie to „Punkt honoru”. Może on oznaczać czyjąś ambicję lub to od czego zależy czyjaś godność. Przykład zdania z użyciem tego zwrotu językowego to „Jacek postawił sobie za punkt honoru przeczytanie 10 książek w tym roku szkolnym”.
Przedostatni związek frazeologiczny to „Zwracać honor”. Znaczeniem tej frazy jest przeproszenie kogoś za coś, co mogło zepsuć opinię na jego temat lub go urazić. W tym przypadku przykład zdania jest bardzo łatwy, „Zwracam ci honor za wczorajszy żart”.
Ostatnim zwrotem językowym, który pragnę tutaj wymienić to „Wyjść z honorem”. Sformułowanie to oznacza załatwianie kłopotliwej sprawy nie narażając przy tym swojej dobrej reputacji. Przykładem zdania będzie tu „Aleksandra wyszła z honorem z całej tej sytuacji”.
Po przytoczeniu kilku związków frazeologicznych stwierdzam, że moja teza była słuszna. W języku polskim występuje więcej wyrażeń ze słowem „Honor”, a ze zdań wynika, że używamy ich do teraz.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!