Jajko – obchodzić się z czymś (kimś) jak z jajkiem
Związek frazeologicznym „obchodzić się z kimś (czymś) jak z jajkiem” oznacza bardzo delikatne traktowanie danej osoby, obchodzenie się z nią niezwykle ostrożnie.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem frazeologizmu „obchodzić się z kimś jak z jajkiem”:
Moja droga matka zawsze mawia, że nie warto obchodzić się z dzieckiem jak z jajkiem, ponieważ może wtedy wyrosnąć na płaczliwego kujona i maminsynka.
Po bardzo ciężkiej operacji wątroby, w czasie której omal nie doszło do zatrzymania akcji serca, pielęgniarki na oddziale obchodziły się z pacjentem jak z jajkiem i nieustannie pytały, czy dobrze się czuje.
Kazimierz obchodził się jak z jajkiem z kolekcją statków w butelkach, którą zostawił mu w spadku jego dziadek, jednak na nic się to zdało, kiedy pewnego dnia przez otwarte na oścież okno jego mieszkania wpadł pelikan i postrącał cenne dzieła sztuki konstruktorskiej z drewnianych półek.
Gdybym musiał zajmować się niemowlęciem, to z pewnością obchodziłbym się z nim jak z jajkiem.
Obchodzenie się z dzieckiem jak z jajkiem i próby ochrony go przed całym złem świata i każdym, najmniejszym nawet niebezpieczeństwem, nie są uważane przez ekspertów na najlepszą metodę wychowawczą, ponieważ nie uczą młodego człowieka jak ma się zachować w kryzysowych sytuacjach.
Kiedy wracam od dentysty, Henryk obchodzi się ze mną jak z jajkiem, ponieważ wie, że nie jestem w dobrym nastroju.
Denerwuje mnie, że wszyscy starają się ze mną obchodzić jak z jajkiem, chociaż zawsze byłam osobą, której uczucia trudno urazić i z dystansem podchodziłam zarówno do konstruktywnej krytyki, jak i wszelkich dokuczań.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!