Jaw – coś wychodzi na jaw, wyjść na jaw
Wiele osób twierdzi, że nauka języka polskiego jest trudna, niepotrzebna lub zbyteczna. Nic bardziej mylnego. Język polski otwiera przed nami horyzonty
i zawiera wiele ciekawych zagadnień. Niewątpliwie jednym z najciekawszych dziedzin są związki frazeologiczne, które mają różnorakie pochodzenie. Kluczem do poznania frazeologizmów jest znajomość ogólnego tłumaczenia, które nie jest skomplikowane, a może nam ułatwić pracę. Co to frazeologizm?
Związkiem frazeologicznym nazywamy utrwalone w języku połączenie wyrazów
o stałym i przenośnym znaczeniu.
Jednym z najbardziej znanych związków frazeologicznych jest: coś wychodzi na jaw. Sądzę, że każdy człowiek miał styczność z wyżej wymienionym związkiem w szkole czy też podczas wykonywania zwykłej pracy, przypadkiem albo słuchając telewizji lub radia. Ważną umiejętnością nie bez powodu stanowi rozpoznawanie takich wyrażeń oraz ich umiejętne stosowanie.
Powyższym frazeologizmem możemy określać zjawisko, w którym coś wychodzi na jaw po dłuższej zwłoce, czy dłuższym ukrywaniu. Każdy posiada możliwość tworzenia zdań oraz wypracowań z frazeologicznymi związkami wyrazowymi np.
-Tajemnica Mikołaja wyszła na jaw po tym, jak Emilka zdradziła jego najwrażliwszy sekret.
-Prawda o ściąganiu na sprawdzianie przez naszą klasę wyszła na jaw, ponieważ nauczyciel zorientował się, że mamy podobne odpowiedzi i podobne błędy.
Podsumowując, znajomość wyrażeń frazeologicznych wzbogaca wartość pracy oraz ułatwia zrozumienie danego zagadnienia. Frazeologizmy zapadają w pamięci odbiorcy oraz kształtują jego polszczyznę.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!