Jeden – upiec dwie pieczenie na (przy) jednym ogniu
– Upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu- mówi się tak, gdy można lub uda się załatwić dwie sprawy za jednym razem. Przykład zastosowania: „Przygotuj mi proszę te swoje dokumenty do dziekanatu i tak tam idę odebrać swoją legitymację to mogłabym je zostawić. Może uda się upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu.”
– Jak jeden mąż- mówi się tak, gdy wszyscy obecni zrobią coś razem. Przykład wystąpienia: „Wszyscy jak jeden mąż westchnęliśmy z zachwytu nad jej głosem, gdy tylko zaczęła śpiewać.”
– Jechać z kimś na jednym wózku- oznacza to bycie w podobnej lub tej samej sytuacji. Przykład wystąpienia: „Czemu próbujesz się wyłamać? Pamiętaj, jedziemy na jednym wózku, jak tobie nie wyjdzie, to mi też.”
– Jeden diabeł- oznacza to dosłownie wszystko jedno, obojętnie. Przykład: „Jeden diabeł czy zapłacę kartą, czy gotówką. I tak muszę wydać pieniądze.”
– Jeden przez drugiego- mówi się tak, gdy obecni robią coś tłumnie i wręcz wszyscy na raz. Przykład zastosowania: „Pani spytała się kto mógłby pójść po kredę, a uczniowie jeden przez drugiego zaczęli się zgłaszać.”
– Jeden z drugim- mówi się tak potocznie i z lekceważeniem o jakiejś grupie osób. Przykład użycia: „Co tak jeden z drugim stoicie i patrzycie, przecież jest tyle do zrobienia. Do roboty!”
– Jednym tchem- oznacza to bez przerywania, wręcz na jednym wydechu. Przykład: „Ania jednym tchem powiedziała wierszyk Mikołajowi, żeby szybko dostać upragniony prezent.”
– Jednym uchem wchodzi, a drugim wychodzi- mówi się tak, gdy ktoś nieuważnie słucha i szybko zapomina. Przykład zastosowania: „I po co mam ci cokolwiek mówić. Przecież tobie zawsze jednym uchem wchodzi, a drugim wychodzi, będę musiała i tak zaraz wszystko powtarzać.”
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!