Kamień – ciążyć komuś jak kamień u szyi
Ciążyć komuś jak kamień u szyi – poczucie obarczenia czymś, niemiły obowiązek, coś co niedoprowadzone do końca może przynieść przykre konsekwencje. Przykład: “Niezdany egzamin z poprzedniego semestru ciąży mi jak kamień u szyi.”
Idzie jak z kamienia – coś posuwa się do przodu bardzo ciężko, z trudnościami. “Wypracowanie na lekcję historii idzie mi jak z kamienia. Piszę go już od tygodnia.”
Jak kamień w wodę – przepaść bez śladu. Przykład: “Mój pies wyszedł wczoraj do ogrodu, jednak uciekł przez dziurę w płocie i przepadł jak kamień w wodę. Nikt od tego czasu go nie widział.
Kamień węgielny pod coś – fundamenty, rozpoczęcie budowy czegoś.
Geneza: Dawniej był to kamień w narożu ściany wieńcowej, na którym opierano węgieł ściany. Umieszczono na nim również imię budowniczego. O kamieniu węgielnym słyszymy m.in. w Biblii: „Kamień, odrzucony przez budujących stał się kamieniem węgielnym” [Ps 118 (117),22].
Nie został kamień na kamieniu – nie zostało praktycznie lub dosłownie nic. Przykład: “Po wybuchu bomby atomowej z miasta nie został kamień na kamieniu.”
kamień z serca – poczucie ulgi, pozbycie się odpowiedzialności lub niepewności. Przykład: “Okazało się, że ta dziewczyna, którą Ala widziała na mieście z Mirkiem to tylko jego siostra – kamień spadł mi z serca!”
Rzucić w kogoś kamieniem – potępić, wyrazić wstręt do czyjegoś postępowania, często używane w kontekście hipokryzji, na wzór Jezusa mówiącego o cudzołożnicy: „Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem”.
Mieć serce z kamienia – być pozbawionym empatii, pozytywnych uczuć.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!