🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Kapusta – groch z kapustą

Groch z kapustą w znaczeniu dosłownym oznacza potrawę dawniej często spotykaną na polskich stołach. Przenośnie znaczy tyle, co: bałagan, chaos, nieład, zamieszanie. Prawdopodobnie pochodzi to od niezbyt apetycznego wyglądu jedzenia, gdy w większym stopniu znajduje się w nim groch, a nie kapusta. Synonimem dla tego związku frazeologicznego są wyrażenia takie jak: pomieszanie z poplątaniem, miszmasz, urwanie głowy, kogel-mogel, Sodoma i Gomora, stajnia Augiasza, wieża Babel, koniec świata, a także harmider, młyn, zamęt, kocioł, wrzawa, bajzel, pobojowisko, nieporządek.

Przykładowe zdania z zastosowaniem tego związku wyrazowego wraz z krótkim objaśnieniem:
1. Organizacja imprezy na ponad 300 osób to niezły groch z kapustą.
Oznacza to, że ciężko jest zorganizować coś dla tak dużej ilości ludzi. W tak licznym gronie panuje chaos, zamieszanie i ciężko przeprowadzić jakąś zabawę lub grę.
2. Moje oceny z matematyki to groch z kapustą.
To zdanie mówi, że stopnie z tego przedmiotu są bardzo zróżnicowane. Mam w dzienniku zarówno piątki, trójki, jak i jedynki. Panuje zamęt, bo nie wiadomo co wyjdzie mi z tego na koniec roku.
3. Jego gust muzyczny to istny groch z kapustą.
Znaczy to, że to, czego słucha jest bardzo różnorodne. Gust tej osoby może obejmować zarówno pop, metal i disco-polo.
4. Kuchnia po naszym wspólnym gotowaniu to groch z kapustą.
Oznacza to, że pomieszczenie po sporządzeniu posiłku jest istną stajnią Augiasza. W kuchni panuje chaos, nieporządek, bajzel i wymaga to dużego sprzątania, ponieważ w danym miejscu coś jest rozlane bądź rozsypane.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!