Karty – grać w otwarte (odkryte) karty
„Grać w otwarte (odkryte) kary z to jeden z popularnych związków frazeologicznych, zwanych potocznie frazeologizmami. Zwrot ten czytany dosłownie wydaje się, że odnosi się do gry w karty, aczkolwiek to pierwsze skojarzenie jest błędnym. Frazeologizmy nie odczytuje się wprost, ale mają ukryte znaczenie, które nie jest dosłownym. Zwrot „grać w otwarte karty” oznacza, że przedstawiamy pewną sprawę otwarcie, uczciwie, że mówimy prawdę, że przekazujemy fakty wprost i zgodne z rzeczywistością, bez ukrywania czegokolwiek, bez mataczenia, bez oszustw, bez krętactwa. Poniżej przedstawię kilka zdań z prawidłowym zastosowaniem omawianego przeze mnie frazeologizmu.
1. Nie mogę się doczekać jak moja siostra zacznie grać w otwarte karty i powie całą prawdę swojemu narzeczonemu. – oznacza to, że siostra osoby mówiącej nie mówi prawdy, że coś ukrywa
2. Politycy zwykle nie grają w otwarte karty. – oznacza to, że polityce zwykle nie mówią prawdy
3. Dziś w pracy postanawiam po raz pierwszy zagrać w otwarte kary. – oznacza to, że osoba zamierza po raz pierwszy w jakiejś kwestii zawodowej powiedzieć prawdę
4. Kiedy w końcu zagrasz ze mną w otwarte karty? – to zapytanie oznacza tyle samo, co „Kiedy w końcu powiesz/wyznasz mi prawdę?
Mam nadzieję, że ta krótka rozprawa przybliży Wam znaczenie omawianego przeze mnie związku frazeologicznego „grać w otwarte karty”. Uważam, że warto jest znać niniejszy związek frazeologiczny, gdyż jest on powszechnie używanym w świecie literatury – nie tylko w odniesieniu do literatury pięknej, ale także do mowy potocznej.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!