Kiełbie – mieć kiełbie we łbie
Potoczne określenie „mieć kiełbie we łbie” znaczy tyle, co mieć pusto w głowie. Odnosi się to do osoby, która jest mało rozumna, niedojrzała, nieinteligentna, lekkomyślna, infantylna, zachowuje się niepoważnie i dziecinnie oraz wpada na głupie i irracjonalne pomysły. Inaczej o kimś takim możemy powiedzieć, że ma w głowie: siano, pstro, zielono lub fiu-bździu.
Pochodzenie tego związku wyrazowego odnosi się do dawnego, utartego stwierdzenia, że ludzie głupi i durni mają w głowie wodę zamiast rozumu. U osób bardzo niemądrych i bezmyślnych jest tej wody tyle, że aż mogłyby pływać tam ryby, a kiełb to właśnie gatunek słodkowodny z rodziny karpiowatych, a w dodatku rymuje się z „we łbie”.
Przykłady zastosowania tego związku frazeologicznego w zdaniach:
Ta nowa dziewczyna ma kiełbie we łbie, nie usłyszałam od niej niczego sensownego. Ciągle myśli tylko o chłopakach, imprezach i używkach.
Piotrek ma kiełbie we łbie. Nie planuje swojej przyszłości i nie chce się usamodzielnić i wyprowadzić od rodziców, choć ma już prawie 30 lat.
Karolina zachowuje się bardzo dziecinnie i niepoważnie. Mój wujek mówi na takie osoby, że mają kiełbie we łbie.
Połowa chłopaków z naszej klasy ma kiełbie we łbie. Wpadają na głupie pomysły i myślą tylko o durnych żartach.
On ma kiełbie we łbie, bo zamiast myśleć o kupnie mieszkania, to wydaje pieniądze na internetowe gry i kolejne niepotrzebne gadżety.
Weronika ma kiełbie we łbie. Twierdzi, że szkoła niczego nie uczy i jest nieprzydatna, dlatego chce zrezygnować z dalszej edukacji.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!