🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Kierat – chodzić jak w kieracie

Dokonując wyjaśnienia związku frazeologicznego ,,chodzić jak w kieracie” na wstępie powinniśmy wyjaśnić znaczenie słowa ,,kierat”.
Tak więc kierat to urządzenie, które wykorzystuje siłę pociągową zwierząt, takich jak konie lub woły. Jest on wykorzystywany do napędzania maszyn rolniczych na przykład sieczkarnia, wialnia lub młocarnia, a nawet do wybierania wody. Jest to zespół przekładni zębatych, który składa się z dwóch par kół przyczepionych do ramy. Największe koło jest przymocowane dyszlem pomagającym w zaprzęgnięciu zwierząt pociągowych. Konie lub woły szły po okręgu o średnicy około dziesięciu metrów, dzięki czemu obracały przekładnię. Napęd był przekazywany za pomocą wału, z kieratu do maszyn. Wał był kilkoma odcinkami połączonymi przegubami.
Na początku kieraty budowano wyłącznie z drewna, nie pomijając kół zębatych. W Polsce, dopiero w XIX wieku zaczęto budować kieraty z żeliwa oraz stali.
Wprowadzenie energii elektrycznej na wsi, a także upowszechnienie się silników elektrycznych na początku lat 60. XX wieku spowodowały, że kieraty na polskiej wsi przestały być używane.
W książce „Budownictwo drzewne i wyroby z drzewa w dawnej Polsce” autor Zygmunt Gloger opisał kieraty budowane z drewna i używane w Polsce od XVII wieku, potrzebne do poruszania wind i podnoszenia ciężkich przedmiotów. Były one napędzane wielkim kołem deptakowym, po którego szczeblach chodzili chłopi.
Teraz przejdźmy do wyjaśnienia znaczenia omawianego frazeologizmu. „Chodzić jak w kieracie” oznacza bardzo ciężką i bez odpoczynkową pracę.
Przykłady poprawnego użycia tego związku frazeologicznego:
Mama Ani chodzi jak w kieracie, ponieważ ma dwójkę rozrabiających dzieci.
Chodzę jak w kieracie i od roku nie brałem urlopu, a ty mówisz, że nic nie robię.
Przed świętami mam dużo pracy i chodzę jak w kieracie, aby wszystko zrealizować.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!