Kierat – chodzić jak w kieracie

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Kierat – chodzić jak w kieracie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Dokonując wyjaśnienia związku frazeologicznego ,,chodzić jak w kieracie” na wstępie powinniśmy wyjaśnić znaczenie słowa ,,kierat”.
Tak więc kierat to urządzenie, które wykorzystuje siłę pociągową zwierząt, takich jak konie lub woły. Jest on wykorzystywany do napędzania maszyn rolniczych na przykład sieczkarnia, wialnia lub młocarnia, a nawet do wybierania wody. Jest to zespół przekładni zębatych, który składa się z dwóch par kół przyczepionych do ramy. Największe koło jest przymocowane dyszlem pomagającym w zaprzęgnięciu zwierząt pociągowych. Konie lub woły szły po okręgu o średnicy około dziesięciu metrów, dzięki czemu obracały przekładnię. Napęd był przekazywany za pomocą wału, z kieratu do maszyn. Wał był kilkoma odcinkami połączonymi przegubami.
Na początku kieraty budowano wyłącznie z drewna, nie pomijając kół zębatych. W Polsce, dopiero w XIX wieku zaczęto budować kieraty z żeliwa oraz stali.
Wprowad

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.