🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Kieszeń – bić (uderzać, uderzyć) kogoś po kieszeni

Związki frazeologiczne z wyrazem „kieszeń”

Pierwszym związkiem frazeologicznym z wyrazem „kieszeń” będzie: „mieć węża w kieszeni”. Oznacza to, że ktoś jest zbyt oszczędny, niechętnie wydaje pieniądze, skąpy. Przykładem zdania, w którym go zastosuję, będzie: „Od zawsze mam węża w kieszeni. Pieniądze wydaje tylko na niezbędne rzeczy” lub „Gdybym miał węża w kieszeni, to byłbym już milionerem”.

Drugi frazeologizm jest następujący: „mieć dziurawą kieszeń”. Jest to antonim poprzedniego przykładu. Mówi się tak, kiedy ktoś nie umie oszczędzać, bez umiaru wydaje pieniądze. Zdaniem, w którym możemy go użyć, będzie: „Gdyby moja mama miała dziurawą kieszeń, nie pojechalibyśmy przez wakacje nad morze”, „Na szczęście nie mam dziurawej kieszeni”.
Trzeci przykład brzmi: „komuś otwiera się nóż w kieszeni”. Oznacza ono, że kogoś coś oburza, irytuje czy wyprowadza z równowagi. „Za każdym razem, kiedy widzę Tomka, to otwiera mi się nóż w kieszeni” to przykład zdania z użyciem wcześniej wspomnianego związku frazeologicznego.

Następnym frazeologizmem jest: „uderzyć kogoś po kieszeni”. Mówi się tak, kiedy ktoś spowoduje czyjąś stratę materialną. Zdaniem, w którym zastosuję ten związek, jest: „Wycofując samochodem z mojego garażu, uderzyłam w bramę i naprawa mocno uderzyła mnie po kieszeni”.

Ostatnim związkiem frazeologicznym jest: „znać kogoś/coś jak własną kieszeń”. Oznacza on, że ktoś zna kogoś lub coś bardzo dobrze, na wylot. Taki frazeologizm może użyć w zdaniach: „Znam Kraków jak własną kieszeń, więc na pewno się nie zgubię”.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!